Обережно, отрута! На Тернопільщині земельні магнати виснажують ґрунти та завдають непоправної шкоди людям і довкіллю (фото)

Цей випадок – непоодинокий як в Україні, так і на Тернопіллі. Віддавши в оренду свої наділи, селяни отримують за них не тільки зерно та гроші, а й головний біль, від якого не вилікує жодна пігулка.

Складені без належного юридичного супроводу орендодавців договори з орендарями дуже часто ставлять цілі громади у пряму залежність від нових господарів. Обробляючи паї та вирощуючи на них, так би мовити, прибуткові культури, земельні магнати нерідко виснажують ґрунти та завдають непоправної шкоди людям і довкіллю.

…А «воно» все кружляє

- З мого подвір’я, ніби на екрані, було видно, як над садибою Андрійчуків досить низько літав вертоліт, залишаючи за собою водяну хмару, – каже коханівчанка Лілія Карлатян.

- Прилягла на хвилинку, бо вже не маю здоров’я, коли почула гуркіт, від якого аж хата затряслася. Подумала: знову громовиця. Зиркнула через вікно – небо чисте. Вийшла надвір, поглянула вгору, а там мало не над комином воно кружляє та чимось бризкає. І так – без ліку, – це вже розповідь старшої за віком жіночки з паличкою у руках, яка поволі підійшла до гурту людей, що зібралися біля Коханівської сільської ради.

- Що правда, то правда. Навіть на розворотах пілот продовжував розбризкувати гербіциди, – підтвердили інші очевидці.

Андрій Андрійчук, який мешкає у Гнидаві – селі поруч з Коханівкою, відразу ж забив тривогу. Зателефонував до голови Коханівської сільради, у Збаразький райвідділ міліції, МНС, районну санепідстанцію, пише Наш день. За його словами, одні просто «відхрестилися», мовляв, це не наша справа. Інші порадили подавати письмові звернення.

- У санстанції нам сказали, що не мають належної лабораторії, аби зробити відповідні заміри, – доповнює оповідь свого чоловіка Світлана Андрійчук.

А ще поскаржилася, що наступного дня після авіаобробітку поля  погано почувалася. Також було зле і їхній неповнолітній доньці. Жінка пригадала, як минулого року, коли орендарі практикували повітряне обприскування посівів, дитина впродовж двох тижнів температурила та скаржилася на нудоту.  І жоден лікар  ні у Збаражі, ні у Тернополі не міг сказати, що з нею.

- Слава Богу, тоді минулося, а як буде тепер? – хвилюється мати.

Садиба Андрійчуків розташована менше, як за півсотні метрів до ріпакового поля. Увечері позаминулого вівторка саме над ним кружляв вертоліт.

- Тоді дув сильний вітер якраз на наше обійстя та на сусідні садиби, – пригадує Андрій. – Я ж дізнався, що авіаційний обробіток дозволено здійснювати, якщо швидкість вітру не перевищує 3 метри на секунду та на відстані не меншій, ніж за 300 метрів від села. Та, очевидно, тут ніхто не зважає ні на людські городи і сади, ні на худобу та домашню птицю, ні на самих людей.

- Їхнє обприскування гербіцидами знищило більше гектара кукурудзи на моєму полі, – бідкається місцевий фермер Олег Горошко. Він звернувся у сільраду, де й склали акт про втрати.

- Я вже розмовляла з головою Збаразької районної держадміністрації. Він пообіцяв розібратися та запевнив, що змусить агрофірму компенсувати заподіяні збитки, – заспокоїла фермера сільський голова.

«Кропили» і будуть «кропити»?

Вже учетверте жителі Коханівки, Гнидави та Діброви уповноважують Галину Онищук представляти інтереси сільської громади. Їй довіряють, з нею радяться, до неї завжди звертаються за допомогою.

За словами Галини Павлівни, за шість років з часу укладення договорів з орендарями, нинішній конфлікт – не перший. Саме тому торік на своєму сході селяни у присутності представників районної влади та товариства «Агродружство Єшовіце – Україна» добилися заборони на авіаобприскування посівів гербіцидами поблизу сіл…

- Напередодні цього злощасного вівторка до мене звернувся агроном фірми і попросив, щоб я домовилася з новим власником колишнього колгоспного току про дозвіл на приземлення на цій території гвинтокрила, – розповідає далі Галина Онищук. – Агроном запевнив мене, що «кропитимуть» далеко від села. Я повірила, і, як виявилося, даремно. До речі, наша місцева медичка також застерігала агронома від обприскування полів, які межують з садибами, адже , як вона помітила, це завжди негативно позначається на здоров’ї людей. На це агроном відповів, що кропити поля з повітря їх змушує київське начальство.

Літак летить, де попало

Оскільки штаб-квартира місцевого представництва товариства знаходиться у Шимківцях цього ж району, прямуємо туди. Степан Ванкевич зустрів нас при в’їзді на територію, та, дізнавшись про мету візиту, покликав агронома.

- У вівторок увечері ми не обробляли посівів поблизу села, – запевнив нас Віктор Фаєр. – Вертоліт перелітав із сусіднього поля і зробив коло над Гнидавою, щоб визначити силу вітру. Ми побачили, що діла не буде, тож приземлилися, повечеряли і полетіли додому. Обприскували посіви у середу вранці на віддалених від села площах.

Ще агроном зазначив, що проблеми можуть виникати навіть при наземному обробітку, бо будь-який  препарат хімічного захисту рослин – шкідливий. Також він вважає помилкою, що не зафіксував польоти на відео – мав би документальне підтвердження своїх слів. Мовляв, це у наших людей такий менталітет: вони бояться всього, що літає.

Після цього досить таки дивно було почути від Віктора Фаєра: «Я не кажу, що ми там ні в чому не винні, але, якщо є пошкодження – компенсуємо».

Уникнувши прямої відповіді на запитання, яким чином можна компенсувати людям втрачене здоров’я, спеціаліст ще раз наголосив: «Біля самого села обробітку, як такого, не було. Коли ми їдемо по землі, дотримуємося дороги, а літак літає, де попало. Чим ближче до місця посадки – тим нижче».

Обережно: отрута!

Залишали ми Шимківці, м’яко кажучи, без особливого оптимізму. Все ж дещо розчарував агроном товариства, який на словах ратує за пошук компромісу між пайовиками та орендарями паїв, а, схоже, не зробив нічого конкретного, щоб порозумітися  з людьми. Адже, навіть якщо пілот гвинтокрила лише тренувався, то чому саме над селом, а не десь не на вишнівецькій трасі?

З іншого боку, готовність керівників «Агродружство Єшовіце – Україна» компенсувати людям заподіяну шкоду також явно не стикується із запевненнями, що ріпак біля Гнидави не обробляли гербіцидами. За що ж тоді вони готові відшкодовувати збитки?

У листі до народного депутата, начальника Збаразького РВУ МВС та керівника районної санепідстанції 19 жителів Гнидави та Коханівки написали: «Обурює те, що нас вчасно не повідомили і не попередили». Чи ж не це стало основною причиною збурення громади? Адже, в даному випадку, своєчасна та повна поінформованість людей могла б стати найкоротшим містком до взаєморозуміння.

Так вже склалося, що з 2005 року мешканці сіл, передавши в оренду товариству майже тисячу гектарів паїв, зв’язали свої долі з новими власниками. Хтось працює в агрофірмі, інші тішаться, що орендарі справно розраховуються з селянами, депутати сільради неодноразово звертаються до них за допомогою на ремонт дороги, школи, об’єктів соцкультпобуту. То ж очевидно, що нинішній, як і попередні конфлікти, трапляються не через відсутність партнерських стосунків між громадою та орендарями, а через те, що цю співпрацю час від часу отруює зарозумілість та зверхність відповідальних працівників товариства. Нерідко вони діють на власний розсуд чи за вказівкою згори, не вважаючи за потрібне повідомляти власників паїв, або, принаймні, сільську владу про свої дії.

- Що до чого – все компенсуємо, – неодноразово чули ми у Шимківцях і  зрозуміли: під словом «компенсація» і керівник, і агроном мають на увазі матеріальні видатки – чи то зерном, чи коштами.

І хоча у наш час гроші багато важать, все ж з людьми варто розраховуватися й по-іншому. За довіру – довірою, за згоду – згодою, за повагу – повагою. Тоді  ніколи не почують в «Агродружство Єшовіце – Україна» голосу з гурту збуджених селян біля сільради:

- Якась кара небесна з тими паями. Зібрали тоді всіх, як на колгоспні збори, тицьнули в руки папірці на підпис та ще й запевнили, що незабаром у Коханівці буде комунізм. А ті ж договори такі хитромудрі, що сам чорт ногу зломить.

А поки що люди нарікають. І це зовсім не сприяє пошукам компромісу, про який усі так багато говорили – і у селах, і в агрофірмі…

sel

 

sel1

 

sel3

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
На Тернопіллі невдовзі приступлять до реалізації масштабного міжнародного проекту. Зокрема, у Кременці розпочнеться будівництво реабілітаційного центру для осіб з інвалідністю. Про це інформують у спільноті «Типовий Кременець», посилаючись на допис Алли Андрущак. Йдеться про спільний пілотний проект між Україною (м. Кременець Тернопільської обл.) та Польщею (м. Замость, Люблінське воєводство) під назвою, “Кордони рівних можливостей”.Так, основною метою йог...
Суспільство
Ще два райони області можуть потрапити до "червоної" зони карантину з наступного тижня. Про це Суспільному повідомила головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук. За її словами, з наступного тижня Тернопіль може перейти до "помаранчевої" зони: "Два райони – Гусятинський і Теребовлянський наближаються до межі "червоної" зони. Вірніше, показники вже навіть перекрили ті показники, які відносяться до "червоної" зони. Але будемо спостерігати впродовж якого...
Суспільство
Під час підрахунку голосів на території Ірпінської об’єднаної територіальної громади в дорожньо-транспортній пригоді загинула член виборчої комісії Ольга Титенко. Про це надвечір у понеділок, 26 жовтня, повідомила кандидат у мери Ірпеня від партії “Голос” і перший номер обласного списку партії Михайлина Скорик.“Олександр Титененко, заступник голови комісії в селі Козинці, їхав з мамою додому і від втоми заснув і врізався в зустрічний ЗІЛ по дорозі на Неміш...
Суспільство
У місті Слов'янськ Донецької області в одній з міських маршруток стався конфлікт. Зокрема, там влаштували цькування жінці, яка українською мовою зробила зауваження одному з пасажирів за неправильне носіння маски. Відповідне відео опублікувано на Telegram-каналі donetchanyn. "Слов'янськ. Жінка зробила зауваження бидлану, який неправильно носить маску в автобусі. Тут же вата проявила себе і заагрилася українською мовою, називаючи її "телячою мовою". Здається...
Суспільство
У понеділок, 26 жовтня, львівські лікарі врятували дитину, яка ледь не загинула через кондитерську прикрасу. Про це розповіли на сторінці лікарні ОХМАДИТ. У горлі дитини застряг дротик, яким винахідливі кондитери прикріпили фігурку киці з маршмелоу до торта."Дівчинка з’їла кицю разом з дротиком. Діставали його наші ЛОРи. Семирічна дівчинка з Дрогобича потрапила до нас за скеруванням від районного ЛОРа. Нашому завідувачу ЛОР-відділення Федору Юрочку передал...
Пригоди
На Тернопільщині через бажання нарвати горіхів опинився у лікарні місцевий мешканець: він одержав серйозні травми, зірвавшись з великої висоти. У четвер (22 жовтня), о 20.33 бригада швидкої виїжджала у с. Ланівці, до 36-річного пацієнта. "Чоловік, обриваючи горіхи, упав з високого дерева й серйозно травмувався", — повідомив генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. Як інформує "Тернопільська липа", у стані церебральної коми, з судомним си...
Кримінал
Жахливий злочин приголомшив усю Україну: іноземець зарізав українського кухаря посеред вулиці. Як інформує "Obozrevatel", конфлікт трапився у Києві. Це сталося вночі 26 жовтня на вулиці біля закладу грузинської кухні "Захаді, Дарагой" на вул. Златоустівській. "У закладі між чоловіками, один із яких 31-річний кухарр ресторану, спалахнула сварка, яка призвела до різанини. Унаслідок кухарю вже на вулиці були нанесені кілька ножових поранень, зокрема й у пахов...
Суспільство
Сьогодні, 27 жовтня, із життям попрощався настоятель парафії Святих Апостолів Петра і Павла в Бережанах отець Ігор Коджидло. Священник пішов із життя у віці 44 років. Він родом зі Львова, проте останній рік був настоятелем церкви у Бережанах.Трагічну звістку повідомили у Львівській Архідієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Редакція 0352.ua приносить свої співчуття рідним та близьким Ігора Коджидла.
Суспільство
Продакт-дизайнер з Бразилії Алессандро Руссо Сільвейра розробив модель одноколісного велосипеда (моноцикла), який нагадує літальну мітлу.Про це пише Inspired з посиланням на Designboom. Мітлу довжиною 51 см виготовили з вуглецевої сталі. Пристрій має невелике сидіння для більш комфортної поїздки. Щоб прискорити рух потрібно нахилитися вперед, а щоб загальмувати — відхилитися назад.Дизайнер виклав проєкт на краудфандинговій платформі Kickstarter. “Це зовсім...