• Головна
  • День Андрія Первозванного: яких традицій та заборон варто завтра дотримуватись
12:01, 29 листопада 2023 р.

День Андрія Первозванного: яких традицій та заборон варто завтра дотримуватись

День Андрія Первозванного: яких традицій та заборон варто  завтра дотримуватись

Завтра, 30 листопада, віряни моляться святому Андрію Первозванному. В народі цей день також називають "Андрія" або "Андріїв день".

Святий апостол Андрій був рибалкою, народився у сім'ї Йони з Віфсаїди (Галілея). В Євангелії можна знайти твердження, що він також був молодшим братом апостола Петра. Коли явився Хреститель, святий пророк, Предтеча Ісус Христос, саме Андрій, Іоанн та Петро стали його першими і найближчими учнями.

Хоч апостол Андрій є християнським святим, однак традиції святкування мають дохристиянський характер: заклинання, ворожіння на майбутнє. В давні часи цей день носив назву "Калита". Вважалося це свято суто парубоцьким, тому в Андріївську ніч (у ніч проти Андрія) хлопцям дозволяли бешкетувати, робити різні збитки. Дівчата ж збиралися і ворожили на долю.

Згідно з традиціями наших предків, напередодні 30 листопада, коли починало сутеніти, хлопці і дівчата збиралися разом в одній хаті, щоб розпочати "Андріївські гуляння". Дівчата готували святкову вечерю з тих продуктів, які самі принесли. Після заходу сонця підходили парубки з цукерками і наливками. Спочатку розповідалися цікаві історії, хлопці та дівчата жартували. Опівночі дівчата залишалися ворожити, а парубки йшли розважатися.

Головна гра вечора називалася "Калита". Саме таку назву носив обрядовий корж, який готувався з білого борошна. Тісто дівчата місили по черзі: від старшої до молодшої. Корж був солодким, з медом, а зверху його обов'язково оздоблювали родзинками або сухими вишнями. Посередині обов'язково була дірка, через яку протягували стрічку. Потім корж високо підвішували посередині хати. Хлопці у стрибку повинні були дістати корж зубами і відкусити шматок.

Біля калити обов'язково стояв вартовий, якого називали "Пан Калитинський" — ним був жартівливлий парубок, який і запрошував інших кусати корж. Кожен учасник повинен був взяти між ноги товсту гілку, імітуючи сидіння верхи на коні. А вартовий в той час повинен був розсмішити хлопця і смикати за один кінець стрічки, щоб не дати відкусити шматок від калити.

Народні прикмети на Андрія

  • немає снігу — зима буде теплою;
  • йде сильний сніг 28 та 29 листопада — весь тиждень триватимуть заметілі;
  • в річках шумить вода — будуть сильні хуртовини;
  • холодна погода з морозом 30 листопада — наступного року буде добрий урожай.

На Андрія Церква не дозволяє сваритися, лихословити і ображатися. Як і в будь-яке інше церковне свято не відмовляйте іншим в допомозі. Не варто займатися фізичною працею, а також вишивати, в'язати, шити, прибирати в оселі. На Андріїв день все ще триває Різдвяний піст, тому важливо, щоб страви на святковому столі були пісними.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#андрія #свято #первозванний #традиції #піст #пісні #страви
Оголошення
live comments feed...