11:50, 9 грудня 2013 р.
У Тернополі збанкрутувало підприємство, яке займалося прибиранням снігу
З 1 грудня у комунального підприємства МШЕД відсутні гроші на зарплату. Про це на зборах трудового колективу повідомив директор КП «Тернопільська шляхово-експлуатаційна дільниця» Андрій Козак. А між тим, на підприємстві ще поки працюють 93 людини, яким потрібно годувати сім’ї та самим якось виживати.
Директор КП агітує працювати на приватника
На сьогодні директор підприємства не бачить жодних перспектив, бо не може заплатити ні заробітної платити, ні зробити перерахунків у відповідні фонди.
– З 1 грудня я Вам не маю чим плати заробітну плату, – повідомив працівникам директор КП ТМШЕД Андрій Козак. – По-перше, кошти, які в нас були по другому лоту, використані. На листопад-грудень призначень вже немає. Також немає роботи на умовах субпідряду. Буде зима, якісь замовлення, безперечно, будуть, але на них розраховувати при щоденних витратах дуже складно. По-друге, однією приватною структурою, якій ми винні 400 тис. грн., заблоковано рахунки підприємства. І під мої особисті гарантії МШЕДу надали пальне на 600 тис. грн. Поки ця структура вимог не ставить, але якщо ми не будемо погашати боргів, може виникнути схожа з попередньою ситуація. Наступний етап – можуть виникнути проблеми щодо податків, які ми теж уже два місяці не платимо (внески до Пенсійного фонду, ПДВ тощо). Якби не були заблоковані рахунки, ще якось можна було б працювати, а так… Будь-який наступний відкритий рахунок може закінчитись кримінальною справою. Якісь фінансові дії по підприємству нам зараз робити дуже складно. Тому в першу чергу потрібно скоротити видатки, підтримувати у належному стані техніку і при можливості дати вам більшу заробітну плату.
Як вихід із ситуації Андрій Козак запропонував своїм працівникам перейти на роботу до… приватника.
– При бажанні працівників МШЕДу всіх готові прийняти і забезпечити постійною роботою. Безробітних не буде! – обнадійливо заявив один з керівників ТзОВ «Тернопількомуналсервіс» Ігор Швець. – Більше того, потрібно набирати людей і техніку. Скажімо, у нас зимової – дев’ять одиниць (три піскорозкидачі, один грейдер, один навантажувач, чотири трактори). А нова зимова техніка на КП, за моїми даними, надходила ще в 1999 році – це грейдер.
Працівники МШЕДу логічно запитували, за яким принципом у разі їхньої згоди на переведення до іншого роботодавця вони працюватимуть? Адже до останнього часу все відбувалося в ручному режимі, водії працювали у телефонному режимі. Коли вони потрібні, тоді їм і телефонували. Це могло бути як серед ночі, так і в обідню пору. А це, за їхніми словами, не робота, пише «Номер один».
Представник «Тернопількомуналсервісу» відзначив, що, однозначно, будуть змінені підходи до роботи.
– Основне питання не в техніці, а в умовах роботи. Конкретний автомобіль має відповідати за певний напрямок, і його водій вже не може сказати, що це хтось інший недосипав піскову-соляну суміш чи не прибрав снігу. У нас сформовано вісім маршрутів. На постійному чергуванні будуть вісім водіїв піскорозкидачів, п’ять трактористів і один вантажник. А все для того, щоб забезпечити цілодобове утримання міста у нормальному стані, – заявив Ігор Швець.
Люди також запитували, що буде з ними, якщо приватник програє конкурс на санітарне утримання міста (найбільший лот, який пропонує влада Тернополя).
– Я можу гарантувати, що працівники, які погодяться до нас перейти, будуть забезпечені роботою і гідною оплатою праці (від 2,7 до 4,2 тис. грн.). Скажімо, до укладання нової угоди «Тернопількомуналсервіс» працюватиме за 20-відсотковою угодою до попереднього року. Тобто січень-лютий і навіть частину березня наше підприємство працюватиме у повному об’ємі, – зауважив пан Швець.
Працівники МШЕД наразі відмовляються переходити на роботу до приватникаПрацівники МШЕД наразі відмовляються переходити на роботу до приватника
Вислухавши всі «за» і «проти», майже весь трудовий колектив комунального підприємства вирішив не йти на роботу до приватника.
– Ми хочемо працювати на своєму підприємстві. А для цього вимагаємо, щоб нам показали договір субпідряду, на основі якого ми працюємо. А ще звертаємось до нашого директора, який мав би захищати підприємство, шукати нам роботу: нині так виходить, що на території МШЕД керує не Андрій Козак, а представник «Комуналсервісу» Латоцький, – висловив думку більшості водій Микола Стахура.
Арифметика проста, але її ніхто не хоче бачити
І хоча нині директор МШЕДу не бачить реальних шляхів виходу із ситуації, але якщо вірити цифрам, то ситуація не є катастрофічною.
Як повідомила головний економіст КП МШЕД Наталія Чернецька, сума непроплачених робіт комунальному підприємству доволі значна, і вона перевищує борги, які в нього є.
– Робота у складних кліматичних умовах в зимовий період 2012-13 років (велика кількість снігових опадів, значна ожеледиця) потребувала значно більшого фінансування. Вартість замовлених і неприйнятих на розрахунки управління ЖКГ міської ради послуг у цей період складає 3,2 млн. грн. Це у значній мірі призвело до збитковості підприємства, – переконує Наталія Юріївна.
Разом з тим, за інформацією головного економіста КП, профільне управління не оплатило і за послуги, надані підприємством у 2013 році по виду діяльності «Санітарне утримання міських територій та інших об’єктів благоустрою”: за жовтень – 156,1 тис. грн., послуги по поточному ремонту тротуарів за червень-жовтень – 439,5 тис. грн., послуги по ремонту і фарбуванню металевих огорож – на 32,7 тис. гри., роботи по рекультивації земель за жовтень-листопад – 105,9 тис. грн., послуги по поточному ремонту вул. Об’їзної на суму 49,8 тис. грн. Усього заборгованість управління ЖКГ перед підприємством згідно з укладеними угодами на 2013 рік становить 783,9 тис. грн. Окрім того, лишаються неоплаченими послуги, надані КП ТМШЕД ТзОВ «Тернопількомуналсервіс» за період роботи з лютого по жовтень на суму 887,8 тис. грн.
Якщо сумарно взяти всі борги перед МШЕДом і суму, яку боргує МШЕД (на середину жовтня, за інформацією Андрія Козака, вона становить 3,2724 млн. грн.), то виходить, що підприємство при повних розрахунках, особливо з боку управління ЖКГ, могло б мати стабільну фінансову ситуацію.
Начальник управління ЖКГ, благоустрою та екології Тернопільської міської ради Миколо Лесів підтвердив, що фінансова ситуація у КП МШЕД дійсно складна.
– На сьогодні місто винне КП МШЕД за проведення поточного ремонту тротуарів 820 тис. грн. Цей ремонт робився за рахунок коштів, які б мали надійти від транспортного податку, якого на сьогоднішній день у казні немає. Як тільки він надійде на рахунки управління, одразу перекинемо кошти і МШЕД отримає 820 тис. грн. На днях відбулася сесія обласної ради, яка виділила 2,214 грн. на санітарне очищення міста. У зв’язку з тим ситуація до кінця року у МШЕДі буде покращена і всі фінансові питання будуть закриті.
Більше того, пан Лесів подав надіюпрацівників МШЕД, що вони матимуть роботу в найближчий час: «Для того, щоб якось підтримати КП МШЕД, замість «Зеленбуду» я дав комунальникам 180 тис. грн. на зрізання аварійних і сухих дерев. Тому підприємство функціонувати обов’язково буде, у всякому разі в зимову пору».
На жаль, керівник профільного управління нічого не повідомив про борги минулих років, через які власне підприємство опинилося на порозі банкрутства.
Що ж до боргів «Тернопількомуналсервісу», то один з його очільників визнав, що вони є, але в таких сумах, про які кажуть у МШЕДі.
– Борг є, але не 900 тис. грн., а 645 тис. грн. Коли КП потрібно було працювати по інших завданнях - ремонт доріг тощо, ми позичали гроші на солярку, які чомусь представники МШЕД не врахували, – заявив Ігор Швець.
Про строки повернення боргу пан Швець говорить обережно: «На сьогодні «Комуналсервіс» від міської ради не отримав грошей ще за липень. Усі наші видатки здійснюються за рахунок інших підприємств, сукупних в одному концерні. Тому «Комуналсервіс» так само страждає, як і МШЕД. Відносно заборгованості перед КП, то коли вона надійде з міської ради, рівними частинами віддаватимемо МШЕДу і використовуватимемо на потреби нашого підприємства.
На МШЕД чекає… реконструкція
А між тим, навіть попри обіцянки віддати борги мерія Тернополя виношує плани реорганізації МШЕДу.
– На сьогодні підприємство знаходиться на великій території, крім того, КП ТМШЕД вичерпало свої можливості як підприємство з санітарної очистки міста. Нині є інший виконавець послуг. Керівництву МШЕДу треба доповнити свій фінансовий план іншими роботами. На жаль, сьогодні такого немає, у зв’язку з тим підприємство зазнає збитків. Крім того, в нього надзвичайно велика пасивна частина основних фондів. Усі приміщення потребують опалення, освітлення тощо, на що не вистачає коштів. Передбачено передати частину людей і транспорту профільному комунальному підприємству «Міськшляхрембуд» (дорожні роботи), а частину техніки і людей – ТзОВ «Комуналсервіс» для забезпечення нормального санітарного стану нашого міста. Але це буде вирішуватися тільки після закінчення зимового періоду. На сьогоднішній день підприємство працює у звичному режимі, Крім того, управлінню ЖКГ і благоустрою ТМР оголошено тендер на санітарне очищення Тернополя на 2014 рік. Нехай беруть участь у тендері, нехай показують свої розрахунки, нехай виграють тендер, і, можливо, так станеться, що у разі успішного для КП МШЕД його проведення, озвученої вище реконструкції підприємства не відбудеться, – розповів Микола Лесів.
– Якщо всі працівники або більшість з них перейдуть на роботу до приватника, то яка доля чекає на КП МШЕД? Воно буде визнане банкрутом і ліквідується?- запитали журналісти «Номер один» у його директора.
– А що робити, коли не буде людей? При цьому, однозначно, рішення не за мною, а за міською радою, – резюмував Андрій Козак.
А між тим, багато хто не проти прибрати до рук МШЕД, адже і територія в нього не маленька (близько 2,5 га), і приміщень має чимало (адмінкорпус – 1932 кв. м, ремонтна майстерня – 1728 кв. м, контрольно-пропускний пункт – 114 кв. м, склад – 17,4 кв. м). Водночас, за інформацією «Номер один», свого часу вже виношувалися подібні плани щодо «прихватизації» даного КП, однак попередній директор підприємства Юрій Щирба став їм на заваді. Чи так буде тепер?...
P.S.: На наступний день після проведення зборів трудового колективу директор довів до відома про звільнення найбільш активних ораторів з числа працівників – двох водіїв підприємства – Миколу Стахуру та Григорія П’ятківського. Як пояснив їм директор, вони збурюють колектив, хоча обидва одні з небагатьох, хто намагається об’єднати колектив та залишити його на плаву…
ЦИТАТА: «У зв’язку з низькими обсягами робіт, критичним фінансовим станом підприємства виникає необхідність розпочати процедуру звільнення майже всіх працівників, що рівнозначно ліквідації підприємства».
Андрій Козак, директор КП МШЕД
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:36, 9 січня
4
10:23, 9 січня
14
08:46, Вчора
68
live comments feed...