• Головна
  • Як на Тернопільщині ледь не знищили унікальний ботанічний сад Європи
09:30, 27 травня 2014 р.

Як на Тернопільщині ледь не знищили унікальний ботанічний сад Європи

Один із найстаріших ботанічних садів України – на Кременеччині.

Найрізноманітніші квіткові барви та  рідкісні рослини можна побачити в одному з найдавніших ботанічних садів України, що розташований у нашій області. Якщо ви хочете відкрити для себе красу рідного краю, відпочити на лоні мальовничої  природи та дізнатися багато цікавого про рослини, приїжджайте у Кременецький ботанічний сад.

Унікальне природне диво з’явилося два століття тому. Створення ботанічного саду пов’язане із заснуванням у 1805 році в Кременці Волинської гімназії, яку згодом  реорганізували у Кременецький ліцей. Облаштовували сад викладач природничої історії ліцею Діонісій Мак-Клер, ботаніки Віллібальд Бессер і Зейдлід, пише .

Тоді під ботанічний сад було виділено 4,5 га площі, на якій були парк для відпочинку, розсадник, розарій, а також оранжереї та парники. Протягом кількох років Мак-Клер працював над цією мальовничою територією. За кошти ліцею він вирушає до Франції та Англії, звідки привозить багату колекцію рослин і насіння.

А Віллібальд Бессер у 1810 році навіть опублікував перший каталог рослин ботанічного саду, в якому описав цікаві види, завезені у Кременець із Швейцарії, Німеччині, Бельгії, США та інших країн. Багато видів було передано з приватних колекції. За часів Бессера площу саду розширили до 20 гектарів! Вчений широко практикував обмін насінням і гербаріями з ботанічними садами Кракова, Гамбурга, Парижа, Гетінгена, Відня…

На жаль, після придушення польського повстання у 1830-1831роках Кременецький ліцей закрили, а обладнання, бібліотеку та цінні рослини ботанічного саду перевезли до Києва й передали новоствореному університету  Святого Володимира. Нині це – відомий столичний університет імені Тараса Шевченка. А рослини з Кременця стали основою Київського ботанічного саду імені академіка Фоміна, який приваблює зараз тисячі туристів.

На жаль, частина колекцій під час перевезення загинула.

– Рослини перевозили підводами протягом десяти років, – розповіла науковий співробітник відділу фітосозології Кременецького ботанічного саду Тетяна Чубата. –  Забрали практично все. Серед тих, що залишилися, була катальпа бігнонієвидна, сортові бузки, декоративні дерева, різні види буків та інші. Вивезли всі найцінніші колекції.

Така сумна доля спіткала після 40-річного існування один із найкращих ботанічних садів Європи. Відновлення його розпочали у 20 столітті. Лише у 2001 році після переведення саду в підпорядкування Міністерства екології та природних ресурсів покращили фінансування й почали його відроджувати.

Скарбниця унікальних рослин

Сьогодні територія природного музею становить 200 га, з  якої 170 – лісові насадження. Схили саду покриті грабовими, дубово-грабовими, модриновими, сосновими, сосново-березовими, ясеново-кленовими лісами. Звідси відкриваються захоплюючі пейзажі та неповторні картини природи. Унікальності території надають  тераси та значна кількість зібраних тут рідкісних видів природної флори.

Чарівні анемони, дивовижні очитки і цілющі герані… Тут на власні очі можна побачити по кілька видів різних рослин. Для біологів-початківців ботанічний сад – це ніби живий підручник, а для звичайних відвідувачів – сотні корисних відкриттів.

Кременецькі науковці знають безліч цікавих історій чи не про кожну рослину. До прикладу, тут вам покажуть, за допомогою яких рослин можна приворожити кохану людину та поділяться давнім рецептом приворот-зілля.

– Потрібно назбирати парне число листків любистку, настоювати їх на горілці й пригостити цим любовним трунком того, хто милий серцю. Також слід полоскати голову відваром любистку. А от із рослини з промовистою назвою «приворотень» треба назбирати роси та приготувати з неї борщ для коханого, – з усмішкою розповідає завідувач відділу фітосозології Ліана Онук.

Із такими цікавими екскурсоводами відвідини саду перетворюються на захоплюючу мандрівку. Тут можна побачити рослину, яка за день виростає на 30-40 сантиметрів, помилуватися  неопалимою купиною, погуляти у саду із плакучими яблунями  та черешнями, незвичними кущами персиків та лимонника.

У цю пору в ботанічному саду дуже красиво. Тут цвітуть магнолії, рододендрони, бузок, вейгела, спірея, дейція та інші рослини, розквітла червонокнижна орхідея – зозулині черевички. Кожна – неповторна і красива по-своєму. А ще є сад монокультур, де тераси розквітають однаковими барвами. У кожному куточку кременецької перлини свої особливі аромати та неповторна атмосфера.

На вихідних у саду чергують екскурсоводи. Вартість квитків – 3 гривні для школярів і студентів та 5 гривень для дорослих. Якщо ж ви просто хочете просто помилуватися природою – вхід безкоштовний. Ботанічний сад відчинений  з 8 до 20 години. Тож не треба далеко їхати за враженнями – завітайте у неповторний куточок тернопільської Волині.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #сад #Європа
Оголошення
live comments feed...