• Головна
  • Чи можливо втримати курс гривні і як тернополяни житимуть під час валютного “голоду”?
14:30, 17 листопада 2014 р.

Чи можливо втримати курс гривні і як тернополяни житимуть під час валютного “голоду”?

Гривню відправили у вільне плавання: глава Національного банку Валерія Гонтарева заявила, що регулятор вирішив із 4 листопада відмовитися від фіксованого курсу гривні.

Як пояснила, для покупки валюти встановлений ліміт у 88 банків. Тобто кожна з цих фінансових установ зможе придбати валюту через аукціон.

При цьому курс гривні НБУ встановлюватиме зранку. Гонтарева впевнена, що така схема допоможе досягти реального курсу гривні, який влаштує всіх. Це означає, що тепер Нацбанк не буде продавати долари на аукціонах за фіксованим курсом 12,95 грн, а проводитиме так звані голландські аукціони. Як пояснюють спеціалісти, їх суть полягає в тому, що комерційні банки подають НБУ заявки за тим курсом, за яким готові купувати валюту. Після цього Нацбанк відкине 5 найбільших заявок, які в поясненні НБУ називає «спекулятивними», а решті банкам продавати загалом не менше 5 млн доларів на день. Кожен окремо взятий банк зможе купити за одні торги не більше 500 тис доларів, пише Вільне життя плюс.

Як пояснили в одному з комерційних банків, наприклад, купив банк долари по 13,5 грн. Клієнтам їх має продати з урахуванням націнки по 14,17 грн, але потрібно додати сюди ще податок піввідсотка, який стягується в Пенсійний фонд, і отримуємо реальну вартість долара для клієнта на рівні 14,25 грн.

Як кажуть самі банкіри, цих доларових вливань не вистачить, щоб «зелений» з’явився у вільному продажу, здебільшого валюта буде йти на виплати за депозитами та на зняття готівки з поточних рахунків. Однак, переконані, це дасть можливість зблизити курс НБУ й чорного ринку.

«Тримати курс гривні можна тільки в тому разі, якщо країна має подушку безпеки, — каже виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. — Але коли золотовалютні резерви держави менші ніж тримісячний імпорт, курс тримати нема можливості, бо можна знизити золотовалютні резерви до нуля. А без них доведеться оголосити дефолт за низкою сфер. Економічно це буде рівносильно тому, що сьогодні відбувається на сході країни. Це чітко розуміють і в МВФ, тому й вимагали переходу до гнучкого курсоутворення». Експерт резюмує, що курс долара може зрости на 20-30%, тобто до 15-17 грн. Якщо ж новий уряд почне втілювати в життя всі передвиборчі популістські обіцянки й друкувати для цього нову гривню, то курс долара ризикує переступити за позначку 20 грн.

«Фіговою» назвав нещодавню стабільність гривні ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко. «Вона була лише для обмеженого кола банків, які могли купити валюту по 12,95 гривні, а потім продати її іншим банкам…» Напевно, це так, судячи із чималих черг звичайних українців біля банківських обмінників в очікуванні на обмін. «Кілька днів поспіль приходжу в банк і не можу поміняти гривні, — жаліється студентка Олена з Тернополя. — Мені потрібна валюта, бо маю путівку за кордон…» Хтось планує зарубіжну поїздку, а хтось хоче убезпечити заощадження — в кожного власна причина, щоб чатувати біля банківських обмінних пунктів. Утім, не лише цю категорію наших громадян «зачепить» гривнепад.

Очевидно, що вже відчуваємо падіння національної валюти ми всі. Щонайперше — підвищенням цін. Традиційно на підвищення курсу першими реагують інтернет-магазини, продавці путівок за кордон, постачальники імпортних товарів. Звичайно, дорожчатимуть послуги, до прикладу, стоматологів, які розхідні матеріали купують за кордоном. Пальне найчастіше зростає в ціні протягом тижня. Воно також добрий індикатор вартості гривні. Якщо долар дорожчає, то й пальне підскакує в ціні прямо пропорційно. Оператори ринку розпродують запас, який у них був на заправках, і нові партії бензину й «дизеля» вже продають за підвищеними цінами.

Днями в інтернет-просторі була популярною новина про те, що в США бензин став дешевшим за молоко. Українці, які живуть у цій країні, підтверджують: нині за літр бензину платять у середньому 79 центів. Зважаючи на те, що заробітна плата там дуже відрізняється від нашої, до прикладу, різноробочий, вантажник чи двірник заробляє в середньому 20 тис доларів на рік, поліцейський — 40—60 тис, водій — 40—60 тис, а лікар — до 250 тис доларів, то кілька десятків центів — невеликі гроші. Для того, щоб дороги були, як у США, свого часу в нас у вартість бензину включили податок, що мав би йти на ремонт шляхів. Відтоді ми справно його платимо, а добрих доріг як не було, так і немає. Але нині мова не про американські зарплати й українські дороги. Як відомо, ціни в нас, зокрема й на пальне, практично такі ж, як у розвинутих країнах. Якщо від середньої ринкової ціни бензину А-95 відняти податок у гривню, то вийде, що бензин у нас коштує в середньому 15,50 грн за літр. Виходить, що 0,79 американських центів умовно можна прирівняти до 15,50 грн, а долар тоді дорівнюватиме 19,62 грн. Отже, за таким примітивним підрахунком можна зробити висновок, що в нас бензин уже тепер продають за курсом 19,62 грн за долар. Тож курс 12,95 грн. за долар очевидно не ринковий. Адже за цих умов бензин А-95 у нас мав би коштувати в середньому 11,50 грн за літр з податком на дорогу, а не 16,50.

Утім у нещодавньому інтерв’ю голова Нацбанку Валерія Гонтарева на запитання, який курс гривні вона б порадила зафіксувати в держбюджеті 2015 року, сказала, що не закладала б курс інший як 12,95 грн за долар. Щодо реформацій, то вона хоче, аби законодавчо закріпили норму, яка забороняє достроково знімати строкові депозити. «Перше завдання, що стоїть перед НБУ, — розчищаємо банківську систему. Ми прибираємо банки, які займаються відмиванням коштів. Уже вивели з ринку 26 банків, які були неплатоспроможними», — наголосила голова Нацбанку. Гонтарева зазначила, що в НБУ є так званий план «Ч» на випадок початку масштабних військових дій, але не захотіла його обговорювати.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Курс гривні #тернополяни #валютний голод
Оголошення
live comments feed...