• Головна
  • Тернополянам про договори з ЖЕКами
14:06, 1 серпня 2011 р.

Тернополянам про договори з ЖЕКами

На фоні підвищення комунальних тарифів і заяв про низьку якість роботи ЖЕКів, нові договори про надання комунальних послуг залишаються актуальною темою для дискусій. Як правильно укласти договір з ЖЕКом, радить nter.net, аналізуючи матеріали Лігабізнесінформ.

Договір потрібно вивчити

Надання комунальних послуг ЖЕКом повинно здійснюватися на підставі договору. Типовий договір з основними положеннями був затверджений постановою КМУ від 20.05.2009 N529, відзначають юристи. На його підставі окремі ЖЕКи розробляють договори, які передбачають надання послуг з утримання будинків і будівель та прибудинкової території.

Але в типовому договорі передбачаються лише основні положення. Тому на ЖЕК покладається обов'язок самостійно надати договір, що містить, крім основних, додаткові положення. Вони повинні повною мірою врегулювати права та обов'язки сторін за договором.

Юрист фірми Вронський, Вронська та Партнери Світлана Борис радить: "Перш ніж підписувати договір про надання комунальних послуг, необхідно уважно вивчити зміст." -  Вона мотивує це тим, що положення договору можуть суперечити чинному законодавству та порушувати гарантовані права громадян.

Що важливо прописати в договорі

Деякі викладені в договорі положення суперечать, в першу чергу, основному закону, стверджують експерти. Так, право виконавця на несанкціонований доступ до квартири прямо суперечить гарантованому праву громадян на недоторканність житла (ст. 30 Конституції України).

Нагадаємо, пунктом 12 типового договору передбачено, що ЖЕК має право доступу, зокрема несанкціонованого, в квартиру для ліквідації аварії, усунення неполадок проведення технічного та профілактичного огляду.

"Передбачаючи таке положення в договорі, необхідно вказувати точний перелік випадків, у яких можуть здійснюватися подібні дії, порядок їх здійснення, компенсація збитків при їх здійсненні", - вважає Світлана Борис.

У свою чергу адвокат ЮФ Василь Кісіль і Партнери Наталія Доценко-Білоус наголошує, що більш детальна процедура несанкціонованого доступу в квартиру аварійно-ремонтної бригади визначена статтею 17 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

"Таким чином, можливість несанкціонованого доступу - проблема законодавства, а договір лише цитує його положення. Положення договору, що суперечать законодавству, є недійсними", - заявила вона.

Світлана Борис вважає також неправомірним положення договору щодо обов'язку споживача проводити ремонт технічного обладнання та усунення неполадок за свій рахунок, а також право виконавця вимагати дотримуватися правил з утримання житлових будинків та прибудинкової території, експлуатації житлових і нежитлових приміщень у житлових будинках. За словами юриста, такі вимоги знімають з ЖЕКу обов'язки, за які користувач, в свою чергу, зобов'язується платити.

Як обов'язкова умова в такому договорі повинен зазначатися повний перелік усіх наданих ЖЕКом послуг та їх вартість, порядок  перерахунків розміру плати, тарифи, терміни профілактичних і ремонтних робіт, вважає Світлана Борис.

"Не рідкісним випадком буває надання неналежним чином, зниження якості або несвоєчасне надання послуг ЖЕКом, що є підставою для перерахунку вартості комунальних послуг або їх компенсації", - говорить юрист фірми Вронський, Вронська та Партнери.

Вона підкреслює, що підстави і порядок здійснення таких перерахунків, порядок зміни обсягів та визначення якості послуг так само доречно передбачити в договорі.

Крім того, в договорі обов'язково має бути прописаний детальний порядок вирішення спорів та відповідальність сторін.

Як опротестувати договір

Наталія Доценко-Білоус наголошує, що мешканець може відмовитися від укладення договору з ЖЕКом, однак це може тільки ускладнити ситуацію.

"Незалежно від укладених договорів, послуги з утримання будинку та прибудинкової території будуть надаватися. Однак відсутність договору позбавляє можливості захистити свої права у разі неякісно наданих послуг, - підкреслює вона.

- Тому, одержавши проект договору, ми рекомендуємо підписати його з одночасним складанням та підписанням протоколу розбіжності, в якому було б відображено відмова від дії деяких з пунктів договору ".

Зі свого боку Світлана Богдан вказує, що ЖЕК не може зобов'язати користувача підписати наданий їм варіант договору. "Згідно зі ст. 638 Цивільного кодексу України, договір вважається укладеним, коли сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору", - заявила вона.

За словами юриста, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, визначені законом, як істотні або необхідні для даного виду договору, а так само всі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

"У випадку, якщо споживач не згоден з умовами запропонованого договору, необхідно, відповідно до ст. 646 Цивільного кодексу України, направити відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж були запропоновані, умовах, що є відмовою від одержаної пропозиції і водночас пропозицією стороні, яка зробила попередню пропозицію ", - сказала експерт.

Світлана Богдан також підкреслила, що у випадку, якщо не досягнуто згоди за всіма положеннями договору, і, в свою чергу, ЖЕК відмовляється приймати будь-які запропоновані умови, Стаття 649 Цивільного кодексу України передбачено право користувача звернутися до суду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"Долар несеться за граничну межу, ніхто не чекав на такий курс валют": експерти сказали, чи під загрозою заощадження українців
СБУ викрила 18-річного уродженця Тернополя, який пішов воювати в лавах терористів
"У Тернополі почали проводити перевірки в дворах": вже відомо, яке саме може загрожувати покарання
"Масштабна гроза пре в ці області України зі шаленим вітром, на вихідних атмосферний фронт накриє ці регіони": синоптики про погоду
Оголошення
live comments feed...