• Головна
  • На Тернопільщині відзначили 55-ту річницю останнього бою УПА
21:00, 18 квітня 2015 р.

На Тернопільщині відзначили 55-ту річницю останнього бою УПА

55-ту річницю останнього бою Української повстанської армії відзначили 16 квітня на Тернопільщині.

У Бережанському краєзнавчому музеї відбулася Міжнародна наукова конференція «Українська повстанська армія: формування національної ідеї та боротьба за українську державу». Опісля у Божиківському лісі на межі Підгаєцького й Бережанського районів за кілька кілометрів від хутора Лози біля символічного хреста священики відслужили панахиду за душі повстанців.

Вшанувати пам’ять загиблих Героїв прийшли представники духовенства, обласної та районної влади, місцеві жителі.

Події, які трапилися понад півстоліття тому, відтворив студентський драматичний  аматорський театр «Іскра Прометея» ВП НУБіП «Бережанського агротехнічного коледжу». Зворушлива постановка не змогла не залишити байдужим нікого.

Як розповідають місцеві жителі, на Бережанщині діяла партизанська група у складі трьох підпільників: Петра Пасічного - члена Подільського окружного проводу ОУН, досвідченого командира і радиста, його дружини Марії Пальчак, котрі займались партизанською діяльністю ще з часів заснування УПА, та молодого 22-річного бойовика Олега Цетнарського.

14 квітня 1960 року  у Страсний четвер напередодні Великодня, оперативний групі Тернопільського УКГБ вдалося знайти район розташування повстанської боївки. Туди прибули 45 автомашин та понад півтисячі солдатів. Трьом українським повстанцям протистояла ціла армія, що оточила упівців щільним кільцем. Коли повстанці, вийшовши з криївки, ішли у напрямку хутора Лози, вони потрапили у засідку КГБ.

Ті мали завдання схопити підпільників живими, однак повстанці завзято боронилися. « Кагебісти» почали стріляти, і тоді, щоб не потрапити живими в руки ворогів, Петро Пасічний та Олег Цетнарський застрелилися. Марію Пальчак поранили в руки…

Мешканці навколишніх сіл пам’ятають події кривавого Страсного четверга і бережуть пам’ять про земляків, які віддали життя, але не зламалися. У Божиківському лісі, на місці останнього бою УПА,  встановили символічний хрест.

Тут, на Бережанщині, де лилася повстанська кров треба виховувати нове покоління борців за незалежність, переконаний заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Леонід Бицюра. На його думку,  на місцях повстанської слави потрібно проводити ви шкільні табори. Адже, як відомо, слово навчає, а приклад – спонукає. Саме приклад героїзму і незламності духу повстанців – найкраща наука для кожного українця.

«У ці дні ми вшановуємо світлу пам’ять борців за незалежність України, наших земляків, які багато років вели боротьбу з окупантом, - зазначив Леонід Олексійович. – Саме вони, їхній патріотизм має бути взірцем для наслідування для нас, коли ворог, як багато і років тому, знову зазіхає на нашу землю. На жаль, вояки УПА не дочекалися вільної незалежної України.  Тому наше завдання – продовжити їхню справу і здійснити те, за що вони поклали своє життя, щоб їхня жертва не була даремною».

Також у рамках відзначення останнього бою УПА відбулося  спецпогашення ювілейного конверта, присвячене історичній події.

#Тернопільщина #55-та річниця останнього бою УПА

Коментарі

Оголошення
live comments feed...