Тернопільські підприємці нарікають, що бізнесу допомагають лише консультаціями

Тернопільські підприємці нарікають, що програм підтримки малого і середнього бізнесу немає. Влада підтверджує – таку програму лише планують прийняти. Однак є безліч можливостей отримати іноземну грантову підтримку, якою тернопільський бізнес не дуже користується.

Сприятливі умови для розвитку малого і середнього бізнесу фактично дорівнюють сприятливим умовам для процвітання економіки. Це така собі економічна аксіома. Тож, якщо у країні підприємцеві легко почати свою справу, зручно вести бізнес – то й економіка буде процвітати. Адже це і податки, і нові робочі місця, і зручна для життя і роботи інфраструктура. Тож будь-які передвиборчі програми неодмінно містять тези, що стосуються покращення умов функціонування малого та середнього бізнесу, а справді хороші політики та економісти намагаються зробити ці тези реальністю. Принаймні у Європі про розвиток бізнесу справді дбають.

Бізнес усі "доять"

На запитання, як влада підтримує малий і середній бізнес у Тернополі та чи підтримує його взагалі, підприємці або мовчать, або заперечно хитають головами. Мовляв, жодної підтримки не відчуваємо. Позицію більшості з них відображає коментар тернопільського підприємця Сергія Вербицького.

- Нам допомагають усі держустанови, – каже чоловік з саркастичними нотками в голосі. - Вони в поті чола працюють над спрощенням законів та звітності. Днями і ночами розробляють рекомендації, як організовувати бізнес, як працювати з людьми, як вистояти в конкурентній боротьбі, як, не маючи прибутків, сплачувати податки, заробітну плату й обов'язкові платежі. Просто носять того підприємця на руках. Серед особливо старанних - податкова адміністрація, управління прав захисту споживачів, пожежна інспекція, охорона праці, санстанція, різноманітні управління й організації міського та обласного підпорядкування, відділи боротьби з організованою злочинністю, з неорганізованою, з економічною тощо.

Основне завдання всіх цих органів, каже він, - створити нестерпні умови для бізнесу з недосконалим законодавством на рівні кам'яного віку і доїти, доїти і ще раз доїти... А основне завдання бізнесу - показувати всім цим службам, хто що має, і працювати, працювати і ще раз працювати.

- Ось такі дружні стосунки, – підсумовує він.

Проект є,  грошей - немає

Представники влади не заперечують, що з підтримкою малого і середнього бізнесу на місцевому рівні трохи туго. У 2014-му програми підтримки не затвердили через брак коштів, а програми на 2015-2016 рік на початку травня теж усе ще немає. Тобто проект програми схвалений розпорядженням голови обладміністрації від 12.02.2015 р. №76-од, але сесія облради програму ще не прийняла і коштів не виділила. Проект передбачає виділення на малий і середній бізнес з обласного бюджету 7 млн 910 тис. грн, з районних бюджетів, а також бюджетів Тернополя та Чорткова – 1 млн 30 тис. грн.

Крім того, окремі заходи програми планують здійснити за рахунок коштів Державного фонду підтримки фермерських господарств, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, коштів замовників та суб’єктів господарювання тощо.

- На жаль, підтримка малого і середнього бізнесу в області зводиться до надання консультацій, послуг, запрошення до участі у семінарах, тренінгах, навчання на курсах цільового призначення,  – розповідає 20хвилин начальник управління інвестиційної, зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва обладміністрації Руслан Кулик. – Організаційно та інформаційно готові підтримувати підприємців і щодо участі у міжнародних програмах, і щодо доручення до грантових програм.

- Які програми були б цікавими тернопільському бізнесу? – запитує тернопільський підприємець Володимир Ясний. - Передусім це програми кредитування під малий відсоток, виділення земельних наділів під виробництво з підведенням електрики, із організації сертифікаційного центру щодо видачі євросертифікатів... Ще можна накидати декілька... Але чи те, що нам цікаві такі програми, дасть якийсь зворотний зв'язок із боку влади?

Руслан Кулик зауважує, що малий і середній бізнес, як найдинамічніший сектор економіки області, має відігравати ключову роль у забезпеченні стійкого економічного зростання і підвищення рівня життя у країні. Однак обмежений доступ до фінансування спричиняє труднощі у залученні додаткових інвестицій та оновленні потужностей, немає адекватної інфраструктури для малого та середнього бізнесу, відчувається нестача кваліфікованої та освіченої робочої сили і негнучкість ринку праці. На жаль, вирішити ці труднощі владі наразі важко через брак коштів. Тому, при всьому усвідомленні важливості сприяння розвитку малого і середнього бізнесу, вагомих кроків йому назустріч бракує.

На гранти майже не подають

Насправді до деяких програм від міжнародних інституцій можуть долучитись і тернопільські підприємці. Ось, до прикладу, у кінці квітня презентував свою програму Європейський банк реконструкцій та розвитку (ЄБРР). Грантову підтримку малому і середньому бізнесу в Україні ЄБРР надає з 2010 року. В рамках грантової підтримки ЄБРР допомагає малим і середнім підприємствам залучати висококваліфікованих консультантів, здатних якісно трансформувати їхній бізнес і надає гранти для часткової компенсації оплати послуг консультантів. За цей час було реалізовано понад 300 проектів на суму близько 2 млн євро донорського фінансування. Результати проектів через рік після їх завершення: 28% українських малих і середніх підприємств збільшили дохід на 45%, 25% – збільшили продуктивність на 30%, 19% – підписали нові контракти, 15% – розширили асортимент продукції, 18% – залучили фінансування в середньому на 630 тис. євро кожне.

З 1990 року діє програма SABIT від Міжнародної Адміністрації Торгівлі у Вашингтоні. Вона передбачає змогу стажування менеджерів середньої та вищої ланки, вчених та інженерів країн СНД в американських компаніях та недержавних організаціях для отримання досвіду, який може допомогти підняти свій бізнес після повернення.

Схожою по суті є програма підготовки менеджерів Fit for Partnership with Germany, що передбачає стажування протягом місяця у Німеччині. Напрямки найрізноманітніші – будівництво і санація, відновлювані джерела енергії, охорона здоров'я, аграрний сектор, природоохоронні технології у водопостачанні та ЖКГ тощо.

- Представники нашої області свого часу брали участь у цих та інших міжнародних програмах, – каже Андрій Мартишко, який свого часу очолював Тернопільський регіональний центр з інвестицій та розвитку, що вже не діє. – Однак підприємці Тернопільщини у цих програмах рідко беруть участь. Наприклад, наші львівські сусіди завдяки програмам підтримки мають доступ до експорту, обміну досвідом, нових технологій...

На жаль, у наших підприємців часто є упередження щодо міжнародних програм. Їх зупиняє страх перед незнанням іноземної мови (хоча багато програм цього не вимагають), культурний бар'єр, відсутність вільного часу. Але пробувати треба. Це хороші можливості.

До слова, учасниками проекту Міжнародної благодійної фундації "Хайфер Інтернешнл", що спеціалізується на сприянні аграріям, стали і тернопільські селянські господарства у селі Краснопуща Бережанського району, які отримували фінансування протягом 2001-2004 років, а також селянські родини для покращення розвитку тваринництва та картоплярства у Кременецькому районі Тернопільської області на 2011-2014 роки.

Тернопіль бізнес консультації підприємці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
У центрі Тернополя запрацювала ковзанка. Про це на сторінці у Facebook повідомляє тернополянин Тарас Ковальчук. Ціни на прокат ковзанів коливатимуться від 40 до 65 грн за годину. Цьогоріч година ковзанки для дорослих коштуватиме з понеділка по четвер 50 грн, з п’ятниці по неділю — 65 грн. Для дітей до 11 років зимова забава обійдеться у 40 грн в будні та 50 грн — у вихідні.
Суспільство
Синод єпископів Києво-Галицького Верховного архієпископства УГКЦ видав Заклик про посилену молитву за Батьківщину. У документі наведені практичні вказівки щодо спільної молитви та посту за Україну. Зокрема, йдеться про безперервну цілодобову молитву в парафіях, монастирях та семінаріях у порядку, визначеному отцями-парохами та настоятелями. А також оголошується безперервний піст у єпархіях та екзархатах УГКЦ відповідно до днів тижня. – Дуже прошу: згадайт...
Пригоди
У Тернополі на зупинці по вул. Руській (поблизу "Бурячка"),  автомобіль заїхав просто у маршрутку. Зараз на місці аварії працють патрульні. Рух транспорту тимчасово ускладнений. Деталі ДТП з'ясовуються.
Кримінал
Кримінальне провадження за фактом таємного викрадення чужого майна відкрили працівники Тернопільського відділу поліції щодо 35-річного чоловіка. Правоохоронцям вдалося встановити його причетність до злочину в обласному центрі. Як зазначив заявник, він став жертвою кишенькаря. Подія трапилася на території центрального автовокзалу. Чоловік навіть не помітив як невідомий витяг з кишені його дороговартісний засіб зв’язку марки «APPLE». Поліцейські розшукали кр...
Культура
Відео з виступом гурту з Чорткова Double Blast стрімко набуває популярності.  Після того, як екранізація заспіваної колядки з’явилася наприкінці минулого тижня на Ютубі, її вже переглянули понад 15 тис. осіб.  Кліп знято в домініканському соборі Чорткова.  Юрій Радко (баян) та Лідія Бойків (бандура) спільно з квартетом (Люба Вікторія, Попик Віра, Ковальчук Аліна, Кручак Наталія) виконали відомі колядки God Rest Ye Merry Gentlemen та Carol of the bells (Щед...
Культура
12 грудня в УД "Перемога" відбудуться "Андріївські вечорниці". На них запрошують молодь з усього міста. Вечорниці організовують тернопільські пластуни за сприяння молодіжної міської ради. Організатори кажуть, акцент хочуть зробити на розвагах, а не на ворожінні: "Вечорниці будуть проводитися спільно для хлопців і дівчат, без ворожіння. Господар із господинею вже підготували різні розваги, танці, ігри для молоді. Хлопці, як і колись, зможуть побешкетувати,...
Суспільство
Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення демонтувати тимчасові споруди, які незаконно влаштовані на вул. Князя Острозького. Суб’єкти господарювання Лебедєва О.А. та Дуве Х.В. мають можливість самостійно провести демонтаж кіосків у 10-денний термін з дня прийняття рішення. В протилежному випадку демонтаж цих двох незаконно влаштованих тимчасових споруд буде здійснено постійно діючою робочою групою в 15-ти денний термін з дня прийнят...
Пригоди
8 грудня о 12:20 в м. Монастириська на вул. Шевченка, 2 виникла пожежа в столярному цеху. Вогнем знищено перекриття та покриття будівлі на площі 250 м.кв. Причина виникнення пожежі та матеріальні збитки встановлюються. Пожежу ліквідовано двома відділеннями чергового караулу 19-ї державної пожежно-рятувальної частини, під час ліквідації пожежі врятовано 1 будівлю.
Суспільство
На вулиці 15 Квітня - потоп. Через аварію на водогоні ріки води течуть на Київську.  Як повідомляє 20 хвилин, причиною затоплення стала аварія на водогоні. - Мали міняти трубу, -розповів один з працівників "Тернопільводоканалу". - І "задвіжку" відрізали. Вилетіли два болти. Але це вже перекрили. Зараз має бути все нормально.  Через "ріки" води, припинився рух тролейбусів. Люди змушені були виходити завчасно із транспортного засобу.  Фото: 20 хвилин
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!