Тернопільські підприємці нарікають, що бізнесу допомагають лише консультаціями

Тернопільські підприємці нарікають, що програм підтримки малого і середнього бізнесу немає. Влада підтверджує – таку програму лише планують прийняти. Однак є безліч можливостей отримати іноземну грантову підтримку, якою тернопільський бізнес не дуже користується.

Сприятливі умови для розвитку малого і середнього бізнесу фактично дорівнюють сприятливим умовам для процвітання економіки. Це така собі економічна аксіома. Тож, якщо у країні підприємцеві легко почати свою справу, зручно вести бізнес – то й економіка буде процвітати. Адже це і податки, і нові робочі місця, і зручна для життя і роботи інфраструктура. Тож будь-які передвиборчі програми неодмінно містять тези, що стосуються покращення умов функціонування малого та середнього бізнесу, а справді хороші політики та економісти намагаються зробити ці тези реальністю. Принаймні у Європі про розвиток бізнесу справді дбають.

Бізнес усі "доять"

На запитання, як влада підтримує малий і середній бізнес у Тернополі та чи підтримує його взагалі, підприємці або мовчать, або заперечно хитають головами. Мовляв, жодної підтримки не відчуваємо. Позицію більшості з них відображає коментар тернопільського підприємця Сергія Вербицького.

- Нам допомагають усі держустанови, – каже чоловік з саркастичними нотками в голосі. - Вони в поті чола працюють над спрощенням законів та звітності. Днями і ночами розробляють рекомендації, як організовувати бізнес, як працювати з людьми, як вистояти в конкурентній боротьбі, як, не маючи прибутків, сплачувати податки, заробітну плату й обов'язкові платежі. Просто носять того підприємця на руках. Серед особливо старанних - податкова адміністрація, управління прав захисту споживачів, пожежна інспекція, охорона праці, санстанція, різноманітні управління й організації міського та обласного підпорядкування, відділи боротьби з організованою злочинністю, з неорганізованою, з економічною тощо.

Основне завдання всіх цих органів, каже він, - створити нестерпні умови для бізнесу з недосконалим законодавством на рівні кам'яного віку і доїти, доїти і ще раз доїти... А основне завдання бізнесу - показувати всім цим службам, хто що має, і працювати, працювати і ще раз працювати.

- Ось такі дружні стосунки, – підсумовує він.

Проект є,  грошей - немає

Представники влади не заперечують, що з підтримкою малого і середнього бізнесу на місцевому рівні трохи туго. У 2014-му програми підтримки не затвердили через брак коштів, а програми на 2015-2016 рік на початку травня теж усе ще немає. Тобто проект програми схвалений розпорядженням голови обладміністрації від 12.02.2015 р. №76-од, але сесія облради програму ще не прийняла і коштів не виділила. Проект передбачає виділення на малий і середній бізнес з обласного бюджету 7 млн 910 тис. грн, з районних бюджетів, а також бюджетів Тернополя та Чорткова – 1 млн 30 тис. грн.

Крім того, окремі заходи програми планують здійснити за рахунок коштів Державного фонду підтримки фермерських господарств, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, коштів замовників та суб’єктів господарювання тощо.

- На жаль, підтримка малого і середнього бізнесу в області зводиться до надання консультацій, послуг, запрошення до участі у семінарах, тренінгах, навчання на курсах цільового призначення,  – розповідає 20хвилин начальник управління інвестиційної, зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва обладміністрації Руслан Кулик. – Організаційно та інформаційно готові підтримувати підприємців і щодо участі у міжнародних програмах, і щодо доручення до грантових програм.

- Які програми були б цікавими тернопільському бізнесу? – запитує тернопільський підприємець Володимир Ясний. - Передусім це програми кредитування під малий відсоток, виділення земельних наділів під виробництво з підведенням електрики, із організації сертифікаційного центру щодо видачі євросертифікатів... Ще можна накидати декілька... Але чи те, що нам цікаві такі програми, дасть якийсь зворотний зв'язок із боку влади?

Руслан Кулик зауважує, що малий і середній бізнес, як найдинамічніший сектор економіки області, має відігравати ключову роль у забезпеченні стійкого економічного зростання і підвищення рівня життя у країні. Однак обмежений доступ до фінансування спричиняє труднощі у залученні додаткових інвестицій та оновленні потужностей, немає адекватної інфраструктури для малого та середнього бізнесу, відчувається нестача кваліфікованої та освіченої робочої сили і негнучкість ринку праці. На жаль, вирішити ці труднощі владі наразі важко через брак коштів. Тому, при всьому усвідомленні важливості сприяння розвитку малого і середнього бізнесу, вагомих кроків йому назустріч бракує.

На гранти майже не подають

Насправді до деяких програм від міжнародних інституцій можуть долучитись і тернопільські підприємці. Ось, до прикладу, у кінці квітня презентував свою програму Європейський банк реконструкцій та розвитку (ЄБРР). Грантову підтримку малому і середньому бізнесу в Україні ЄБРР надає з 2010 року. В рамках грантової підтримки ЄБРР допомагає малим і середнім підприємствам залучати висококваліфікованих консультантів, здатних якісно трансформувати їхній бізнес і надає гранти для часткової компенсації оплати послуг консультантів. За цей час було реалізовано понад 300 проектів на суму близько 2 млн євро донорського фінансування. Результати проектів через рік після їх завершення: 28% українських малих і середніх підприємств збільшили дохід на 45%, 25% – збільшили продуктивність на 30%, 19% – підписали нові контракти, 15% – розширили асортимент продукції, 18% – залучили фінансування в середньому на 630 тис. євро кожне.

З 1990 року діє програма SABIT від Міжнародної Адміністрації Торгівлі у Вашингтоні. Вона передбачає змогу стажування менеджерів середньої та вищої ланки, вчених та інженерів країн СНД в американських компаніях та недержавних організаціях для отримання досвіду, який може допомогти підняти свій бізнес після повернення.

Схожою по суті є програма підготовки менеджерів Fit for Partnership with Germany, що передбачає стажування протягом місяця у Німеччині. Напрямки найрізноманітніші – будівництво і санація, відновлювані джерела енергії, охорона здоров'я, аграрний сектор, природоохоронні технології у водопостачанні та ЖКГ тощо.

- Представники нашої області свого часу брали участь у цих та інших міжнародних програмах, – каже Андрій Мартишко, який свого часу очолював Тернопільський регіональний центр з інвестицій та розвитку, що вже не діє. – Однак підприємці Тернопільщини у цих програмах рідко беруть участь. Наприклад, наші львівські сусіди завдяки програмам підтримки мають доступ до експорту, обміну досвідом, нових технологій...

На жаль, у наших підприємців часто є упередження щодо міжнародних програм. Їх зупиняє страх перед незнанням іноземної мови (хоча багато програм цього не вимагають), культурний бар'єр, відсутність вільного часу. Але пробувати треба. Це хороші можливості.

До слова, учасниками проекту Міжнародної благодійної фундації "Хайфер Інтернешнл", що спеціалізується на сприянні аграріям, стали і тернопільські селянські господарства у селі Краснопуща Бережанського району, які отримували фінансування протягом 2001-2004 років, а також селянські родини для покращення розвитку тваринництва та картоплярства у Кременецькому районі Тернопільської області на 2011-2014 роки.

Тернопіль бізнес консультації підприємці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
У Краматорську завершився Особистий чемпіонат України серед жінок з шахів (рапід). Учасницями змагань стали 21 шахістка з усіх областей нашої держави. Тернопілля на турнірі представили Ольга Бабій та Маріанна Гриньова. В результаті, за підсумками дев’яти турів Ольга Бабій (на фото) посіла перше місце та здобула звання чемпіонки України, а Маріанна Гриньова була 18-тою. Повідомили в управлінні фізичної культури та спорту Тернопільської ОДА. До речі, цими дн...
Суспільство
В Україні у найближчі дні ускладняться погодні умови через циклон, який насувається з Європи. Про це на своїй сторінці у Facebook пише синоптик Наталка Діденко. Відзначається, що сьогодні погоду в Україні диктує атмосферний фронт, який практично розділив країну навпіл. Саме він стане причиною хмарності та невеликих дощів на Заході та Півночі України. Проте вже з завтрашнього дня, 24 жовтня, на території України ситуацію диктуватиме циклон, який ускладнить...
Суспільство
На вулиці Валовій, що в центрі Тернополя, працівники підрядної організації нещодавно вмонтували у бруківку нові ліхтарики, адже вже тривалий час там не працювала підсвідка, встановлена там ще у 2012 році. Як повідомляє "Доба", підрядники обіцяли встановити на заміну старим та  геть зіпсованим ліхтарикам більш надійні. Однак після завершення робіт минув лише місяць, а частина із них вже не функціонують. Підсвітка, яка залишилася, має різні кольори та працює...
Суспільство
В області уже створено 26 центрів надання адміністративних послуг, з них п’ять – в об’єднаних територіальних громадах. Саме в громадах відкриття ЦНАПів стало можливим завдяки реформі децентралізації, ініційованій Президентом та Прем’єр-міністром України. Адже ключова стратегія реформи децентралізації – це максимально доступні послуги та комфорт місцевих жителів. На цьому наголосив голова облдержадміністрації Степан Барна під час відкриття ЦНАПу у Великогаї...
Суспільство
Польща скасувала робочі візи для українців – новий порядок Про це повідомляє прикордонна служба Польщі на офіційному сайті strazgraniczna.pl Польща підтвердила офіційне право українців, їхати в Польщу на роботу без візи. Польща єдина країна Шенгенської зони та країна ЄС, законодавство якої передбачає, що негромадяни Євросоюзу, які перетнули кордон у рамках безвізового руху, тобто за біометричним паспортом без візи, також мають право на роботу, якщо оформл...
Суспільство
58-річного монаха Харитона, в миру — Геннадія Майзеля, та його помічницю Палагію — Тетяну Лозницю (54 роки), які загинули в аварії поблизу села Чорний Ліс, що в Збаразькому районі поховали на території Петропавлівського монастиря у селі Світязь Шацького району на Волині. Монах Харитон заснув за кермом і в'їхав у зустрічне авто. Сталося це ще 25 вересня. Минув уже маже місяць з дня похорону загиблих, однак друзі та товариші досі не можуть повірити у те, що...
Суспільство
Інтернет – це повноцінна частина життя сучасних дітей. Там вони шукають нові знання та інформацію для виконання домашніх завдань, спілкуються з друзями по всьому світу, стежать за життям улюблених блогерів в Instagram та в YouTube. Інтернет дозволяє дітям бути в курсі подій, ділитися фото та відеоконтентом, розважатися та просто переключaтися від сперечань з батьками чи негараздів у школі. Але  крім очевидних бонусів, інтернет несе і загрози. Зі збільшенн...
Суспільство
Завтра (24 жовтня), о 12:00 годині, в Тернополі відбудеться довгоочікуване офіційне відкриття McDonald’s. На своїй сторінці в мережі Фейсбук помічниця міського голови Катя Калуш опублікувала допис: "Добрі справи люблять тишу. Сьогодні першими відвідувачами McDonald’s у Тернополі стали діти з соціальних категорій (такі акції будуть традиційними), а вже завтра о 12.00 заклад повноцінно запрацює для усіх. Welcome". Дату відкриття вже неодноразово переносили,...
Суспільство
З понеділка, 22 жовтня, стартувало голосування за проекти, що будуть реалізовані за кошти міста у 2019 році в рамках “Громадського бюджету Тернополя”. Поточного року містяни мають можливість віддати свій голос за цікаві ідеї не лише шляхом реєстрації через Bank ID на офіційній сторінці “Громадського бюджету”, але й в терміналах самообслуговування та за посиланням у Приват24. “На сьогодні тернополяни вже отримали близько 250 тис. повідомлень у Приват24 з за...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!