• Головна
  • Тернопільські підприємці нарікають, що бізнесу допомагають лише консультаціями
20:00, 17 травня 2015 р.

Тернопільські підприємці нарікають, що бізнесу допомагають лише консультаціями

Тернопільські підприємці нарікають, що програм підтримки малого і середнього бізнесу немає. Влада підтверджує – таку програму лише планують прийняти. Однак є безліч можливостей отримати іноземну грантову підтримку, якою тернопільський бізнес не дуже користується.

Сприятливі умови для розвитку малого і середнього бізнесу фактично дорівнюють сприятливим умовам для процвітання економіки. Це така собі економічна аксіома. Тож, якщо у країні підприємцеві легко почати свою справу, зручно вести бізнес – то й економіка буде процвітати. Адже це і податки, і нові робочі місця, і зручна для життя і роботи інфраструктура. Тож будь-які передвиборчі програми неодмінно містять тези, що стосуються покращення умов функціонування малого та середнього бізнесу, а справді хороші політики та економісти намагаються зробити ці тези реальністю. Принаймні у Європі про розвиток бізнесу справді дбають.

Бізнес усі "доять"

На запитання, як влада підтримує малий і середній бізнес у Тернополі та чи підтримує його взагалі, підприємці або мовчать, або заперечно хитають головами. Мовляв, жодної підтримки не відчуваємо. Позицію більшості з них відображає коментар тернопільського підприємця Сергія Вербицького.

- Нам допомагають усі держустанови, – каже чоловік з саркастичними нотками в голосі. - Вони в поті чола працюють над спрощенням законів та звітності. Днями і ночами розробляють рекомендації, як організовувати бізнес, як працювати з людьми, як вистояти в конкурентній боротьбі, як, не маючи прибутків, сплачувати податки, заробітну плату й обов'язкові платежі. Просто носять того підприємця на руках. Серед особливо старанних - податкова адміністрація, управління прав захисту споживачів, пожежна інспекція, охорона праці, санстанція, різноманітні управління й організації міського та обласного підпорядкування, відділи боротьби з організованою злочинністю, з неорганізованою, з економічною тощо.

Основне завдання всіх цих органів, каже він, - створити нестерпні умови для бізнесу з недосконалим законодавством на рівні кам'яного віку і доїти, доїти і ще раз доїти... А основне завдання бізнесу - показувати всім цим службам, хто що має, і працювати, працювати і ще раз працювати.

- Ось такі дружні стосунки, – підсумовує він.

Проект є,  грошей - немає

Представники влади не заперечують, що з підтримкою малого і середнього бізнесу на місцевому рівні трохи туго. У 2014-му програми підтримки не затвердили через брак коштів, а програми на 2015-2016 рік на початку травня теж усе ще немає. Тобто проект програми схвалений розпорядженням голови обладміністрації від 12.02.2015 р. №76-од, але сесія облради програму ще не прийняла і коштів не виділила. Проект передбачає виділення на малий і середній бізнес з обласного бюджету 7 млн 910 тис. грн, з районних бюджетів, а також бюджетів Тернополя та Чорткова – 1 млн 30 тис. грн.

Крім того, окремі заходи програми планують здійснити за рахунок коштів Державного фонду підтримки фермерських господарств, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, коштів замовників та суб’єктів господарювання тощо.

- На жаль, підтримка малого і середнього бізнесу в області зводиться до надання консультацій, послуг, запрошення до участі у семінарах, тренінгах, навчання на курсах цільового призначення,  – розповідає 20хвилин начальник управління інвестиційної, зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва обладміністрації Руслан Кулик. – Організаційно та інформаційно готові підтримувати підприємців і щодо участі у міжнародних програмах, і щодо доручення до грантових програм.

- Які програми були б цікавими тернопільському бізнесу? – запитує тернопільський підприємець Володимир Ясний. - Передусім це програми кредитування під малий відсоток, виділення земельних наділів під виробництво з підведенням електрики, із організації сертифікаційного центру щодо видачі євросертифікатів... Ще можна накидати декілька... Але чи те, що нам цікаві такі програми, дасть якийсь зворотний зв'язок із боку влади?

Руслан Кулик зауважує, що малий і середній бізнес, як найдинамічніший сектор економіки області, має відігравати ключову роль у забезпеченні стійкого економічного зростання і підвищення рівня життя у країні. Однак обмежений доступ до фінансування спричиняє труднощі у залученні додаткових інвестицій та оновленні потужностей, немає адекватної інфраструктури для малого та середнього бізнесу, відчувається нестача кваліфікованої та освіченої робочої сили і негнучкість ринку праці. На жаль, вирішити ці труднощі владі наразі важко через брак коштів. Тому, при всьому усвідомленні важливості сприяння розвитку малого і середнього бізнесу, вагомих кроків йому назустріч бракує.

На гранти майже не подають

Насправді до деяких програм від міжнародних інституцій можуть долучитись і тернопільські підприємці. Ось, до прикладу, у кінці квітня презентував свою програму Європейський банк реконструкцій та розвитку (ЄБРР). Грантову підтримку малому і середньому бізнесу в Україні ЄБРР надає з 2010 року. В рамках грантової підтримки ЄБРР допомагає малим і середнім підприємствам залучати висококваліфікованих консультантів, здатних якісно трансформувати їхній бізнес і надає гранти для часткової компенсації оплати послуг консультантів. За цей час було реалізовано понад 300 проектів на суму близько 2 млн євро донорського фінансування. Результати проектів через рік після їх завершення: 28% українських малих і середніх підприємств збільшили дохід на 45%, 25% – збільшили продуктивність на 30%, 19% – підписали нові контракти, 15% – розширили асортимент продукції, 18% – залучили фінансування в середньому на 630 тис. євро кожне.

З 1990 року діє програма SABIT від Міжнародної Адміністрації Торгівлі у Вашингтоні. Вона передбачає змогу стажування менеджерів середньої та вищої ланки, вчених та інженерів країн СНД в американських компаніях та недержавних організаціях для отримання досвіду, який може допомогти підняти свій бізнес після повернення.

Схожою по суті є програма підготовки менеджерів Fit for Partnership with Germany, що передбачає стажування протягом місяця у Німеччині. Напрямки найрізноманітніші – будівництво і санація, відновлювані джерела енергії, охорона здоров'я, аграрний сектор, природоохоронні технології у водопостачанні та ЖКГ тощо.

- Представники нашої області свого часу брали участь у цих та інших міжнародних програмах, – каже Андрій Мартишко, який свого часу очолював Тернопільський регіональний центр з інвестицій та розвитку, що вже не діє. – Однак підприємці Тернопільщини у цих програмах рідко беруть участь. Наприклад, наші львівські сусіди завдяки програмам підтримки мають доступ до експорту, обміну досвідом, нових технологій...

На жаль, у наших підприємців часто є упередження щодо міжнародних програм. Їх зупиняє страх перед незнанням іноземної мови (хоча багато програм цього не вимагають), культурний бар'єр, відсутність вільного часу. Але пробувати треба. Це хороші можливості.

До слова, учасниками проекту Міжнародної благодійної фундації "Хайфер Інтернешнл", що спеціалізується на сприянні аграріям, стали і тернопільські селянські господарства у селі Краснопуща Бережанського району, які отримували фінансування протягом 2001-2004 років, а також селянські родини для покращення розвитку тваринництва та картоплярства у Кременецькому районі Тернопільської області на 2011-2014 роки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #бізнес #консультації #підприємці

Коментарі

Оголошення
live comments feed...