Як і де голосувати мешканцям Тернопільщини на місцевих виборах 25 жовтня?

Місцеві вибори, до яких залишилось трохи більше місяця, матимуть багато особливостей у процедурі голосування. Виборці матимуть справу і з «мажоритаркою», і з відкритими списками водночас. Також ускладнить голосування і початок процесу децентралізації.

У зв’язку із тим, що депутати обласної ради не прийняли перспективний план об’єднання громад, жителі Тернопільської області, на відмінну від мешканців решти двадцяти, не обиратимуть старост.

Традиційно на місцевих виборах люди отримають пачку бюлетенів - щонайменше чотири.

Селянам розбиратись з бюлетенями найскладніше: будуть вибори до сільської ради, сільського голови, районної ради та обласної ради.

У голосуванні за сільського голову треба, як і раніше, обрати одного кандидата з бюлетеня. Хто набрав більше голосів – той і переміг.

На виборах сільради діятиме мажоритарка: треба обрати одного кандидата з переліку, і хто в окрузі набере більше голосів, той пройде до сільради.

Районна та обласна ради - все буде складніше, там діятиме система відкритих списків.

Партії висуватимуть свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить в округ.

Тому виборець отримає бюлетень, в якому буде вказана партія, лідер її місцевого осередку та ім’я кандидата від партії.

Якщо партія на округ не виставила кандидата, то все рівно за неї можна проголосувати з порожнім місцем замість претендента.

Рахувати голоси і встановлювати переможців у ради високого рівня будуть специфічно: рахують голоси за партії та їхніх кандидатів й спочатку дивляться, чи в районі, області чи місті партія загалом долає 5%.

Всім, хто долає бар’єр, визначають кількість місць у раді, які отримає партія. І потім вже визначають, хто з переліку партії стає депутатом. Отримають мандати вони у залежності від кількості голосів, отриманих на окрузі.

Нещодавно Комітет виборців провів пробне голосування за такою схемою й виявив, що найбільше спантеличує людей можлива відсутність кандидата від партії та складна система визначення переможців, пише ВВС Україна.

У містах люди отримають 3-4 бюлетені: вибори мера, міської ради, обласної ради. На виборах в усі ці ради будуть відкриті партійні списки – голосують в окрузі за конкретну людину від партії. Підрахунок аналогічний як у райраду та облраду. У містах, де більше 90 тисяч виборців, обрання мерів проходитиме у два тури. Якщо 25 жовтня жоден кандидат не набере більше половини голосів, то через два тижні за крісло мера позмагаються два лідера перегонів (в тому числі і у Тернополі).

Тернопільщина місцеві вибори бюлетені
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі