Новини компаній
13:20, 20 вересня 2015 р.
«Втрата мрії»
Новини компаній
НА СКІЛЬКИ ЗБІДНІЛИ УКРАЇНСЬКІ ОЛІГАРХИ
Наводимо витримки із дослідження «Ділової Столиці» (далі «ДС») про фінансові втрати найбільших олігархів. Дослідження також стосується і Тернопільської області та відомої тут родини Гут. Повний текст - за посиланням http://www.dsnews.ua/politics/na-skolko-obedneli-ukrainskie-oligarhi-14092015070800
У даному дослідженні «ДС» задалася метою визначити, наскільки збідніли наші олігархи. Зменшення їх статків частково пояснюється об'єктивними причинами, що викликали обвал всієї української економіки. Але є й причини суб'єктивні: власні дії олігархів і спрямовані проти них дії влади.
Деолігархізація стала модним гаслом. Але найчастіше за нею приховується перерозподіл майна олігархів на користь чиновників, які, на відміну від олігархів, не є системними бізнесменами і тому не дбають та й не вміють думати про розвиток підприємств, які перейшли під їх контроль, а просто паразитують на них. Тому процес найчастіше виливається в скорочення робочих місць.
Але коли по телевізору повідомляють про "роздягання" олігарха, то не згадують про кількість втрачених при цьому робочих місць. А тому можна говорити про чергову різновиди політичної шизофренії, коли людина перед телевізором радіє деолігархізації і в той же час кляне всіх за те, що в його місті закрився черговий завод. Розумна боротьба з олігархами повинна спиратися на двох китах: неможливість красти з бюджету для всіх і сильні незалежні профспілки, що захищають робочі місця. В Україні, на жаль, поки немає ні того, ні іншого.
Отже, при розрахунку станів фігурантів дослідження "ДС" враховувала як активи, якими вони володіють офіційно, так і ті, які входять до сфери їх впливу неофіційно. Наприклад, при розрахунку статків Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова враховувався їх контроль над Запорізьким та Львівським масложировими комбінатами, які офіційно не підтверджують зв'язку з акціонерами Приватбанку.
При оцінці станів колишніх VIP-чиновників часів Януковича і наближених до нього осіб враховувалися також активи, оформлені на довірених або підставних осіб, імовірно діють в їхніх інтересах.
Вартість публічних компаній оцінювалася виходячи з поточних котирувань на західних фондових біржах (Лондонській, Варшавській та ін.). Вартість непублічних компаній підраховувалася на основі мультиплікаторів (по виручці, прибутку) аналогічних публічних компаній, переважно зі Східної Європи, і дисконтований з урахуванням реалій українського ринку.
Гута втратив мрію
$ 100 млн (- $ 420 млн)
Падіння колись одного з найперспективніших агрохолдингів України - "Мрія" - почалося в серпні минулого року, коли компанія прострочила виплату за єврооблігаціями на суму $ 129 млн. Після цього менеджмент на чолі з Миколою Гутою, сином засновника "Мрії" Івана Гути, відчайдушно намагався домовитися з кредиторами, сума боргу перед якими на той момент досягла фантастичної позначки в $ 1,3 млрд. Але не склалося - у січні цього року радник голови МВС Антон Геращенко оголосив, що "громадянин Гута шахрайським шляхом привласнив гроші восьми іноземних інвестиційних фондів на загальну суму понад $ 100 млн і оголошений у міжнародний розшук по лінії Інтерполу". Незадовго до цього стало відомо, що Східно-Карибський Верховний Суд Британських Віргінських островів своєю ухвалою почав процедуру ліквідації компанії з управління активами HF Limited, яка володіє контрольним пакетом "Мрії" і належить Гуті-старшому та членам його сім'ї. А в лютому в холдингу було введено зовнішнє управління - новим главою компанії став екс-гендиректор агропромислового холдингу HarvEast Саймон Чернявський.
З тих пір проблем у сім'ї Гут, місцезнаходження представників якої поки невідомо, тільки додалося. З їх орбіти вийшли шість цукрових заводів, які не входили офіційно в структуру "Мрії" (Борщівський, Бучацький, Збаразький, Козівський, Лановецький та Хоростківський, які були об'єднані під дахом холдингу "Т-Цукор" і оформлені на підставних осіб). Ще в минулому році вони контролювали майже 70% виробництва цукру в Тернопільській області, а зараз фактично припинили профільну діяльність. Незадовго до цього Гути вийшли зі складу акціонерів ДІВІ Банку, новими власниками якого стали 12 фізосіб на чолі з в. о. голови правління Сергієм Горбачевським.
А влітку над тернопільськими засновниками "Мрії" нависла реальна загроза притягнення до кримінальної відповідальності в Україні. За даними "ДС", у липні Головне слідче управління МВС відкрило кримінальне провадження за фактом заволодіння коштами в особливо великих розмірах (понад 100 млн грн.) Одного з кредиторів "Мрії" - банку Credit Agricole - посадовими особами ТОВ "Мрія-центр", "Мрія-лізинг", "Мрія Карпат" та низкою інших структур, які контролювалися сім'єю Гут. Стаття, за якою їм може бути пред'явлено звинувачення, передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...