Байдужі лікарі не прийняли помираючого хлопчика без талончика

На Черкащині лікарська байдужість не дала жодного шансу на одужання дитини. Коли семирічному хлопчикові нарешті поставили діагноз, йому лишалося жити 4 дні. Час на лікування лейкозу був змарнований на ходіння кабінетами, повідомляє ТСН.

Це тяжко вислухати, а ще важче розповісти мамі. Це історія про семирічного Ігоря. Він рідко хворів і марив футболом. Якось зі школи він приніс вітрянку, вдруге у житті. Від такої особливості в районній лікарні відмахнулися. "Сказали, що перший раз неправильно був поставлений діагноз, - каже мати Ольга Клименко. - Далі був ще один тривожний дзвінок - температура без причини. Нас оглянув лікар і сказав, що в нас отруєння,  - пригадує пані Ольга. - Проте не було ні поносу, ні рвоти".

За тиждень збільшилися лімфовузли. Ольга вже благала зробити аналіз крові, у неділю медики не хотіли цим перейматися. Аналіз показав рівень лейкоцитів за двісті, при нормі у 5. Але направлення в онкодиспансер не дали. Знову візит до районної лікарні. Повторний аналіз крові показав, що дитина на межі. Але до дільничного педіатра було не доступитися.

"Вона мені - куди ви йдете? - каже зі слізьми на очах матір покійного хлопчика. - У вас талончик є? Я кажу: "Почекайте, в мене такі аналізи, подивіться на наші лімфовузли!" А вона мені каже: "Без талончика я вас не прийму". Від кабінету до кабінету в районній лікарні Ольга шукала порятунку. "Мене вразила байбужість, розумієте, байдужість", - каже пані Ольга. Коли потрапили до дитячих гематологів, у Ігоря вже був гострий лейкоз і жодних шансів на одужання.

"В понеділок ми туди потрапили, нас положили, а в п'ятницю в чотири ранку він помер, було запізно", - плаче матір. Від першого тривожного дзвінка до смерті дитини минуло три місяці. Три місяці змарновано часу. Ми хотіли почути, чому так сталося, у Корсунь-Шевченківській районій лікарні. Але коментувати ситуацію там не захотіли.

Головний гематолог країни розповідає, як має бути. Запідозрити важкій діагноз має дільничний педіатр. Їх навчають і щороку застерігають не пропустити онкологію у дітей. "Збільшені лімфатичні вузли - зразу треба думати про все,- застерігає дитячий гематолог МОЗ України Світлана Донська, -  збільшена печінка з селезінкою, плюс якісь зміни в аналізі крові - це вже така тріада. Стан дитини і аналіз крові - це дві суттєві складові". Далі дитину підхоплює дитячий гематолог, він є в кожній області. Аналіз крові і пункція кісткового мозку показують, який різновид лейкемії. За міжнародними стандартами діагноз "лейкемія", особливо у дітей, обов'язково має бути перепровірений у ще одній фаховій лабораторії. Таких установ у країні дві, у столиці і в Донецьку.

Так щороку діагностують 300 нових маленьких пацієнтів, хворих на рак крові. 65% із них одужують. Але гематологи не приховують: буває, діти потрапляють до них у край важкому стані. Бо в маленьких лікарнях можуть економити на додатковому аналізі. Тому пильними мають бути самі батьки. Навіть постійні застуди і часті інфекційні недуги у дитини - привід наполягти, щоб у поліклініці зробили аналіз крові.

Ольга розуміє - сина не повернути. Але вона хотіла розповісти свою історію, аби вона не повторилася в іншій родині. Жінці нині несила судитися з байдужими лікарями, але й змиритися не може. "Приходиш додому, а тебе ніхто не чекає", - каже матір, яка втратила сина. Після смерті Ігоря з районної лікарні до родини Клименків приходили двічі. Хотіли забрати медичні картки покійного.