Завтра християни Східного обряду відзначатимуть Вербну неділю. Це свято символізує вхід Ісуса Христа в Єрусалим. Як завжди, за тиждень до Великодня, тернополяни підуть освячувати лозу.
ОЛЕГ ХАРИШИН, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ: «Коли він в’їжджає на осляті, люди його вітали. Вітали його, взиваючи «Осанна в Вишніх» і «Благословен, хто йде в ім’я Господнє» (перебивка) Клали йому пальмові гілки, визнаючи його як Пророка, як Месію, той, який прийшов спасти і визволити Ізраїль».
Отець додає, Вербна неділя – важливий для християн день, адже готує віруючих до Страсного тижня і дає нагоду проаналізувати, як людина провела Великий піст, передає ІНТБ.
ОЛЕГ ХАРИШИН, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ: «Воно з одної сторони є радісним, але має такий передсмак смутку і якогось такого співпереживання з Христом у тих його терпіннях і стражданнях. Тому кожен, хто святкує цей празник прийде у храм, очевидно, щоб посвятити лозу, очевидно прийде, щоб показати свою лозу. Принести ту лозу і сказати «Господи, ось та гілка – це є мої чесноти, якими я працював у цьому пості».
Ми вирішили дізнатись, чи знають тернополяни, чому неділя перед Великоднем називається Вербною і для чого у цей день освячують лозу.
МАРІЯ, тернополянка: «В Біблії ми читаємо, що Ісус Христос входив в Єрусалим і його всі вітали пальмовими гілками і ми також тепер в сучасному світі маємо таку традицію, перейняли з Біблії і також купляємо не пальмові гілки, а наші «баськи» – лозу і це свято означає те, що через тиждень будемо святкувати Великдень – Воскресіння Христове».
КАТЕРИНА, тернополянка: «Прихід Ісуса в Єрусалим. Його вітали пальмовими гілками, а так, як у нас гілки не ростуть, у нас похожі – це верба.
–А які традиції знаєте з Вербної неділі? Що роблять люди?
-Коли приходять з церкви, б’ють. Кажуть «Не я б’ю – лоза б’є, за тиждень Великдень, уже недалечко червоне яєчко».
-А для чого це роблять?
–Щоб було здоров’я».
ДМИТРО, тернополянин
« А будемо рідних, дорогих і близьких людей бити святою лозою, щоб виганяти всі болячки, щоб вони були добрими і щасливе життя було наступного року».
До слова, широкий вибір вербових гілочок дозволяє обрати тернополянам святкові пагони на будь-який смак та гаманець. Середня вартість – 10 гривень. Хтось обирає лозу, прикрашену різнобарвними сухими травами за 15, а дехто більш скромнішу – з барвінком за 8, є й зовсім маленькі пагінці по 5 гривень, розповідають продавці вербових гілочок.
МАРІЯ, продавець вербових гілок
« Це верба золотиста є, багато беруть. Є така – це дуже рідкісна вона є.
-А чому вона рідкісна?
–Бо тому що вона дуже в горах живе.
–Все по 10?
–Так
– Звідки ви їх везете? Привезли?
–З Івано-Франківська
МИРОСЛАВА, продавець вербових гілок
« – Скажіть, будь ласка, по-скільки продаєте свої лози?
-По вісім гривень
– Всі по вісім?
– Так, всі по вісім
–А які найбільше користуються попитом в тернополян, які найбільше купують? Менші, більші, прикрашені?
-Пані, хто скільки грошей має. Хто має яку кишеню. Якщо він бідний пенсіонер, то бере за 5 гривень, за 3гривні. А якщо йде молодий, має гроші, то бере за 15-20».
Проте не важливо, з якими саме пагінцями лози ви прийдете до церкви, адже головне – показати свою віру, радість, любов і відданість Богу, запевняє Олег Харишин.