Сім аграрних підприємств Тернопільщини, підписавши угоду з державним підприємством «Укрспирт», продали сировину на Марилівський спиртозавод.
Коли прийшов термін оплачувати за зерно, сільгоспвиробники своїх грошей не отримали, а спиртозавод зупинив роботу. Обурені аграрії після безрезультатних звернень у відповідні інстанції організувалися у страйковий комітет. 30 листопада люди перекривали трасу міжнародного значення Доманове-Ковель-Чернівці у селі Нагірянка. Сільгоспвиробники кажуть, що на цьому не зупиняться, адже через борг без виплат ризикують залишитися тисячі людей, а підприємства несуть великі збитки.
Та конструктиву в аграріїв, «Укрспирту» та обласної влади не вийшло. Мало того, на зустрічі ледь не зчинилася бійка. Сперечалися так, що в.о. голови ТОДА Іван Крисак, намагаючись заспокоїти своїх гостей, навіть пригрозив викликати в адміністрацію наряд міліції
- 8 жовтня у розпал передвиборчої кампанії на нашу вимогу народні депутати організували нам зустріч у Кабміні, там представники «Укрспирту» і уряду запевнили, що Марилівський МПД буде працювати. Спиртозавод запустили, 10 жовтня ми підписали договір з «Укрспиртом», - розповідає секретар страйкового комітету Чортківських аграріїв Марія Горбаль.
У складеному договорі був пункт про відстрочку оплати на 20 банківських днів з моменту отримання сировини. Виробники здали кукурудзу, а коли прийшов термін оплати, отримали лише невелику частину грошей, пише "Номер один".
Аграрії озвучили суму боргу - 11 мільйонів гривень, представники «Укрспирту» визнають, що не сплатили всієї суми, але кажуть, що нині винні не 11, а 7 мільйонів.
- Після того, як ми зверталися в органи влади з листами, «Укрспирт» почав виплачувати нам гроші частинами по 5 тисяч. Якщо моє підприємство здало кукурудзи на 688 тисяч, то розрахувалися тільки за 80 тисяч, - наводить приклад голова страйкового комітету Володимир Заболотний. За його словами, якщо врахувати подорожчання кукурудзи, ріст долара, то підприємства зараз несуть немалі збитки – по кілька сотень тисяч гривень, залежно від обсягів зданої сировини.
Через борг не можуть сплатити кредитів
- За нашими плечима в Чортківському районі стоять 23 тисячі пайовиків, яким потрібно сплатити орендну плату, аграрії мусять сплатити податки, - у відчаї зазначає Марія Горбаль. Аграрії кажуть, що їм потрібно розрахуватися з найманими робітниками, сплачувати відсоткові ставки по кредитах, які вони брали на час ведення польових робіт, вкладати гроші у подальше виробництво. У когось будинок під заставою, в когось підходить крайній термін погашення кредиту… Тому сільгоспвиробники налаштовані рішуче і хочуть не тільки гарантій, що гроші віддадуть, а й конкретних термінів сплати боргу.
- Ми не хочемо воювати з кимось чи піаритися, серед нас нема депутатів, політиків. Але змушені вдаватися до мирних протестів, бо нас не чують, - переконує Марія Володимирівна.
Аграріїв підтримала місцева влада. В.о. голови Чортківської райдержадміністрації Валерій Запухляк запросив на перемовини в Чортків гендиректора «Укрспирту» Михайла Лабутіна.
«Укрспирт» каже, що грошей нема, бо їх підвів покупець
– Наше підприємство працює на тому ж ринку збуту, що й аграрії. Ми перебуваємо в подібних ринкових умовах, які не є легкими. Наш покупець відмовився брати продукцію. Склади переповнені спиртом, якого ми не змогли продати. Заводів менше не стало, а споживачів поменшало, - пояснює начальник управління контрольно-ревізійної роботи ДП «Укрспирт» Ігор Ільчишин, вказуючи на Крим та Донбас. – Також уряд обмежує виробництво біоетанолу. А така діяльність значно покращила б становище, так як ми б знайшли покупця на такий товар швидше, ніж на харчовий спирт.
Пан Ільчишин каже, що на складах Марилівського підприємства знаходиться 139 тисяч декалітрів спирту, який вони не змогли продати, а також 4981 тонна зерна від аграріїв. Тож спирт не проданий, а зерно не перероблене, тому і нема грошей.
- Можливо, ми могли б частину сировини, яка зараз заморожена, перенести на інші підприємства. Але треба враховувати той факт, якщо зараз у Марилівку приїхати і почати забирати сировину, люди піднімуться і скажуть, що вони не віддадуть, - зазначає представник держпідприємства.
Аграрії готові до подальших протестів
В.о. голови ТОДА Іван Крисак запропонував представникам ДП «Укрспирт» дати чіткі графіки із конкретними відсотками виплати боргу аграріям та представити реальні шляхи вирішення конфлікту. Оскільки графіки так і не були озвучені, аграрії 30 листопада спільно з працівниками Марилівського спиртозаводу все ж перекрили дорогу в Нагірянці, одночасно ініціювавши сесію районної ради.
На офіційному сайті ДП «Укрспирт» у повідомленні про зустріч із тернопільськими аграріями зазначається, що підприємство «не відмовляється від своїх зобов’язань та готове їх виконати. Хоча, якщо подібний варіант Тернопільських аграріїв не влаштовує, ми готові повернути їм закуплене зерно».
Щодо повернення сировини, то аграріїв влаштував би такий варіант за умови, якщо зерно буде гарної якості. Тоді б сільгоспвиробники могли продати його іншим закупівельникам. Однак, зважаючи на умови зберігання кукурудзи на складах спиртозаводу, ймовірно її якість не задовольнить покупців. Адже, зберігаючись у рукавах, зерно набирає сирості, неприємного запаху, може бути затхлим. Така сировина підходить для виготовлення спирту, але не для продовольчого використання, і вигідно аграрії таку кукурудзу не продадуть.
Якщо найближчими днями «Укрспирт» і сільгоспвиробники не зможуть домовитися, останні не виключають проведення подальших акцій протесту.