12:15, 3 квітня 2012 р.

Де в Тернополі дешеве молоко

Вісім гривень на кілограмі домашнього сиру, шість на літрі сметани, два на молоці і чотири на десятку яєць можуть зекономити тернополяни, якщо купуватимуть ці продукти не на ринках чи в магазинах, а в самих селян.

Ми порівняли ціни на молоко, сир, сметану та яйця в магазинах (продукція місцевого виробника — авт.), ринках та в селах за 5-30 кілометрів від Тернополя.

Журналісту стало зле

Спершу йдемо на стихійний ринок на вул. Чорновола. Там ціни, переконані тернополяни, такі ж, як і на центральному ринку. Проте продають там без дозволів, а товар не перевіряють фахівці на якість. Натовп стихійних продавців збирається на Чорновола ще перед обідом. Продають городину та молокопродукти.

Підходжу до жіночки років 40 на вигляд. Купую півторалітрову пляшку молока. Продавець готова зробити навіть знижку.

- Молочко добре, дев’ять гривень за літр, - каже жінка. Я кажу що беру, але вона продовжує: - Та я вам і за вісім віддам. Беріть у мене ще сир, сметанку, цибульку зелену.

Поки розпитую про ціни, до мене збігаються ще три жінки, припрошуючи купити їхній товар. Тож легко дізнаюся усі ціни.

- Ми з села електричкою привозимо це все, - каже продавець. Жінка назвалася Марією, однак прізвище казати не хоче. - Все чисте, екологічне. Якщо пощастить, можемо на привокзальному ринку стати. Там торгувати дозволено і міліція не ганяє. Але після 10 ранку там вже й місць немає.

Жінка запевняє що на селі люди продають за майже такою ж ціною.

- Ну тих кілька гривень мусимо підняти, бо ж на дорогу гроші йдуть, - каже пані Марія. - А на завод продавати не хочемо — бо там ціна взагалі сміховинна.

Повертаюся додому і куштую щойно придбане молоко. Випиваю літр і відчуваю що у шлунку щось не те — не знаю, чи молоко погане чи я просто не звик до домашніх молокопродуктів. Також від молока вловлюю ледь відчутний запах шерсті тварин. Магазинне такого аромату немає.

На центральному ринку продавців молокопродуктів значно більше, аніж на вул. Чорновола. Торгівля виглядає більш цивілізовано. Ціни - різняться. Сметана - від 20 до 24 гривень, молоко 9-10 за півторалітрову пляшку, а сир - 25 гривень за кілограм. Домашні яйця по 1.20 грн.

Щоправда, насторожує обсяг товару в продавців. Якщо корів одна-дві, як зазвичай і тримають люди в селі, то звідкіля шестилітрова каструля сметани та стільки ж сиру? Продавці ж наполягають, що торгують не щодня, тому можуть назбирати.

- Все домашнє, свіженьке, перевірене, - каже продавчиня з центрального ринку, яка відмовилась назватись. - Ціни кожного дня різні, сьогодні сметана дешевша.

Ціни таких же продуктів, щоправда заводських, йду дивитись у продуктовий супермарект. Щоправда аби з'ясувати вартість кілограма магазинних сиру та сметани, довелось пригадувати арифметику бо ж вони на торгових полицях — фасовані.

Постійним покупцям знижки

Далі з'ясовувати ціни на ті ж продукти їду по селах в Залозецькому напрямку. Білу з водієм минаємо, бо надто близько до міста, а ось у Чистилів заїжджаємо. Від Тернополя він кілометрів за 10.

Молоко - 16 за трилітровий бутель, сметана і сир - по 22 за кілограм і літр, яйці по рубель двайцять. Дешевше не дам, - одразу повідомила жінка років 60-ти з вигляду, яка назвалась Ніною. Живе вона на одній з бічних вуличок, на яку нас направили з центральної. - За такими цінами всім віддаю. То нормально. Хочете беріть, а ні то шукайте де танше, але в селі тільки пару чоловік корови мають. То не купите.

Пробую в цьому ж селі ще якогось власника корівки знайти — не вдається. Та й питати особливо нема кого. На вулицях, як і на обійстях, - майже безлюдно.

Наступне село, в яке заїжджаємо, - Ігровиця. Там теж великої рогатої худоби - не густо.

- На вулиці я одна маю, - каже жінка місцева мешканка Галина Іванівна. Жінці з вигляду 50 років, вона саме відігрівала сир. - Продати можу, якшо не багато. Корова одна, а в мене ше сусіди купують, бо де ще візьмуть? І дітям у місто передаю. Хіба який кілограм сиру і літру сметани, більше нє. Та й цін я не знаю. Ну а які в місті?

Чесно розповідаю про ціни в Тернополі. За хвилину жінка називає свої: сметана та сир по 20 гривень, молоко 5 гривень за літр. Яйця - по гривні. Також пані порадила не оминати село Хомівка, яке за декілька кілометрів від Ігровиці, вже в Зборівському районі.

Їдемо туди. Жінка не обманула. Це єдине з сіл, якими проїхали, де продукти господарі виставляють за брамою ближче до дороги. Така собі реклама. На першому подвір'ї за сир та сметану просять по 23 гривні, тому під'їжджаємо до інших.

- А багато треба? А часто брати будете? Якшо часто і по пару кілограм, то за ціну домовимося, - каже господиня, яка назвалась Галиною. - Корова одна, але до 30 літрів на день дає. Є з чого робити. То ми по 20 продаємо і сир, і сметану. Яєць не маємо, але сусідка продає, то я по 90 копійок договорюсь. Молоко - 14 за бутель. А якшо все будете брати, то зі всього по 2 гривні скину.

Для чистоти експерименту, навідалися ще й у село Мшанець, яке за 30 кілометрів від Тернополя. Проте припущення, чим далі, тим дешевше — не спрацювало. Одні господарі за сметану та сир хотіли по 25 гривень, а інші - 23 за сир та 20 за сметану. Яйця в обох по гривні, а молоко - по 5 грн за літр. Щоправда, це єдине село, де продавець запропонувала записати її номер і навіть згодом подивитися влітку, в яких умовах їхні дві корівки живуть - пише "20 хвилин".

- Подзвоните в вечері - і на ранок все свіженьке буде, - сказала жінка, яка назвалася Оксаною. - У нас все чисто, акуратно. Люди з Тернополя, хоч то і є шо їхати, через день бувають.

Тож купувати в селі, як ми з'ясували, значно дешевше, проте доведеться витрачати час та гроші. До крайньої точки подорожі (Мшанець) та назад, авто спалило пального на 40 гривень. Проте, якщо такі подорожі робити не часто, а купувати по декілька кіло і літрів молокопродуктів — вигода є. Приміром набір продуктів (кіло сиру, літр сметани й молока, десяток яєць) в найдешевшому селі обійшовся нам на 20 гривень, тобто майже на третину дешевше, аніж пропонують на стихійному торговищі. Якщо ж порівнювати центральний ринок та село, то економія менша — 14 гривень. Тож зважаючи на вартість витраченого пального, аби економія була відчутна, потрібно купувати мінімум два кілограми сиру, три літри сметани, три десятка яєць та три літри молока. Такого запасу родині може вистачити на два тижні. Ще варіант - купувати продукти одразу на декілька родин.

Коментар
Заступник начальника головного управління агропромислового розвитку Тернопільщини Василь Кічак:
Навесні-влітку у селах виробляють більше молока. Це пов’язано з фізіологією корів, переведенням їх на зелені корми. Відтак закупівельні ціни на молоко падають. Хоча в магазинах зниження ціни на молоко не спостерігаємо. Загалом проблема ціноутворення на молоко має дві складові. Споживача не влаштовує висока вартість пакету молока, яке пропонують в магазинах, – приблизно 7 грн/л. Адже люди отримують низькі зарплати. Натомість виробника не влаштовує ціна, за якою переробники закуповують цільне молоко як сировину. Так селянинові переробники зараз платять 1,60-1,80 грн/кг молока, хоча мали б платити 2,50 грн/кг. В сільгосппідприємств молоко закуповують за 3,10 грн/кг замість 4 грн/кг. Тобто з одного боку, люди не можуть на свої зарплати купити вдосталь молока, а виробники молока отримують копійки за свою важку працю і не мають стимулу розвивати молочну галузь.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...