Кожен з нас повинен знати, як уникнути сонячних ударів!

Почервоніле обличчя, сильний головний біль і запаморочення – це ознаки сонячного удару. Тепловий і сонячний удари легко виникають у дітей, підлітків і людей похилого віку.

Хтось полюбляє спеку, отримує задоволення від кожного промінця сонця й обожнює „плавитися” на пляжі. Хтось її не терпить, все літо ховається в тіні і восени вирізняється у натовпі молочно-білим кольором шкіри. Можливо, це крайнощі, але й ті, та інші однаково наражаються на небезпеку отримати удар. Сонячний або тепловий, - повідомляє прес-служба МНС у Тернопільській області.

Сонячний удар – це гострий хворобливий стан, який виникає через перегрів голови прямими променями сонця: кровоносні судини мозку розширюються, відбувається сильна притока крові до голови. В деяких випадках можуть виникати розриви дрібних кровоносних судин мозку, що може викликати порушення центральної та периферичної нервових систем людини. Основна причина сонячного удару – сонце, що нещадно обпікає вашу непокриту голову або голе тіло. Також сонячному удару сприяють духота, безвітряна погода, переїдання, розпивання спиртних напоїв на пляжі. Небажано засинати під час загоряння, якщо боїтеся заснути – попросіть відпочиваючих поряд розбудити вас.

Ознаки сонячного удару – почервоніле обличчя, сильний головний біль і запаморочення. Потім темнішає в очах, з’являються нудота, в деяких випадках – блювота. Іноді виникають кровотечі з носу і розлади зору. Якщо не надати допомогу, постраждалий непритомніє, в нього частішають дихання та пульс, порушується діяльність серця. Сонячний удар нерідко поєднується з опіками шкіри: почервоніння, міхури і т.д.

Тепловий удар – це гостро хворобливий стан унаслідок перегріву тіла. В результаті перегріву посилюються процеси теплоутворення з одночасним зменшенням або утрудненням тепловіддачі в організмі людини, що викликає порушення його життєвих функцій. Перегріву тіла сприяє все, що порушує виділення поту й утруднює його випаровування: висока температура і вологість повітря, фізична робота в шкіряному, прогумованому або синтетичному одязі, перевтома, обезводнення організму, надмірна їжа, тривалі походи в жарку погоду. Отримати тепловий удар ще легше, ніж сонячний: сонце не є для нього необхідною умовою. Достатньо посилено попрацювати в дуже теплому одязі, через який не проникає повітря, або декілька годин провести в задушливому, погано вентильованому приміщенні.

Ознаки теплового удару – загальна слабкість, сонливість, головний біль і запаморочення. Потім обличчя червоніє, температура тіла підвищується (іноді навіть до 40 градусів за Цельсієм), часто бувають диспепсичні розлади – пронос, блювота. Якщо до цього часу не усунути причини, що викликали перегрів, у хворого починаються галюцинації та марення. Потім постраждалий непритомніє, його обличчя блідне, шкіра стає холодною та спостерігається її посиніння. Підвищується потовиділення, порушується серцева діяльність: пульс стає частішим але слабким. У такому стані людина може загинути, якщо вчасно не надати медичну допомогу.

Перша допомога однакова в обох випадках. Постраждалого необхідно негайно винести на свіже повітря в тінь або в прохолодне, добре вентильоване приміщення, розстебнути комір його одягу, а краще роздягнути до поясу, укласти на спину з підведеною головою. На голову покласти холодний компрес, тіло обернути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою. Постраждалому необхідно спожити велику кількість прохолодного пиття. Добре допомагає звичайна настоянка валеріани: 20 крапель на третину склянки води. При розладі дихання необхідно злегка змочити ватку нашатирним спиртом (він є в кожній автомобільній аптечці) і кілька разів обережно піднесіть до носа захворілого. В екстрених випадках, коли людина без тями, її дихання зупинилося, а пульс не простежується – не чекайте медиків! Пригадайте, чому вас навчали в школі, починайте робити штучне дихання і закритий масаж серця.

Сонячний і тепловий удари легко виникають у дітей, підлітків і людей похилого віку, оскільки через вік їхній організм має певні фізіологічні особливості – система внутрішньої терморегуляції їхнього організму є недосконалою. Також до групи ризику можна віднести людей, непризвичаєних до спеки, із надмірною вагою, та таких, які страждають на серцево-судинні та ендокринні захворювання або ж зловживають алкоголем. Якщо ви відноситеся до однієї з цих груп, не чекайте, коли сонце і спека у прямому розумінні слова вдарять по вашому здоров’ю. Профілактичні заходи можна вжити заздалегідь: уникати тривалої дії прямих сонячних променів на непокриту голову або тіло, прикривати голову головним убором чи хусткою, чергувати відпочинок на пісочку з купанням, не засинати на сонці, не здійснювати в жаркий час дня тривалих екскурсій, більше пити води. Щоб попередити теплові удари, необхідно створити нормальні умови побуту та праці: підтримувати нормальну температура та рівень вологості у приміщеннях, здійснювати періодичне їх провітрювання. Одяг, обраний „за сезоном”, допоможе вам значно зменшити ризик теплового удару.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі