Сорок років тому тернополянин зібрав автомобіль, який і сьогодні вразив би автосалони Європи (ФОТО)

Технологічний прогрес своїм існуванням завдячує індивідуальній винахідливості: допитливість, інтерес до життя і впевненість у своїх силах забезпечують невпинний поступ людства.

На сторінці спільноти у мережі Фейсбук Віталій Гонтарук опублікував розлогий пост, в якому розповів історію про інженера з Тернопільщини та його незрівнянний автомобіль: 

"У 70-х роках у Збаражі з’явилося авто, яке миттю привернуло до себе увагу. Машина була присадкуватою, ширшою за "Волгу", майже безгучною, не "пчихала" смердючими вихлопами – скидалася на іноземну королеву серед неоковирних радянських "Запорожців", "Москвичів" і "Жигулів".

Та найбільше уяву вражали дверцята авто – вони відчинялися, піднімаючись, наче крила чайки. Дуже швидко збаражани довідалися, що розкішне диво техніки – не "заморська штучка", а витвір інженера місцевого заводу "Квантор" Ярослава Цимбровського.

Дизайн "Горині" – так називалася машина – він придумав за власними кресленнями, власноруч зробив кузов зі склопластику, практичного й екологічного матеріалу. Агрегати авто були з "Москвича-412", бо ліпші, "жигулівські", тоді не мав як дістати. Модні фари автоматично ховалися у капоті. Незвичним був і багажник. Його кришка, відчиняючись, нагадувала формою крила "мотиля". Всередині поміщалося десять мішків бараболі.

Свій автомобіль умілець складав після роботи, забуваючи про сон і їжу. Дружина, яка спершу радо підтримувала чоловіка, одного разу сказала:

"На першому місці у тебе машина, робота, а і вже потім я".

"Горинь" не була "первістком" Ярослава Цимбровського. Раніше на пару із товаришем Ігорем Мамчуром виготовив копію англійського спорткара Lotus.

"Почали робити "Лотос" у 1976 році, і за рік він був готовий", – каже Ярослав Васильович. – "Макет виготовили з дерева, а саму машину – зі склопластику. Деталі склеювали епоксидною смолою. Прилипаючи до будь-чого, вона застигала і робилася, як залізо. Моя мама цілу ніч після наших старань мила підлогу і плакала, бо віддерти смолу було майже неможливо… Вийшло так, що авто продали одному тернопільському викладачеві…"

Складаючи згодом власноруч свою "Горинь", Ярослав Цимбровський оснастив її саморобними радіоприймачем і магнітофоном. Власне, технічний талант майстра проявився спершу у радіосправі.

"Я радіоінженер за фахом", – розповів збаражанин. – "Навчався у Білокриницькому лісотехнічному технікумі, згодом – Львівському лісотехнічному інституті на радіотехнічному факультеті, а весь вільний час присвячував радіосправі. Мав паяльник, інші інструменти, такі-сякі радіодеталі. На їх покупку витрачав майже всю стипендію. Перший власноруч складений транзисторний радіоприймач "сховав" у фанерний ящик, покрив його чорним лаком. Це щоб ніхто не здогадався, що корпус у приймача був дерев’яним. Пізніше зробив навіть "котушечний" магнітофон. Він і сьогодні у робочому стані".

За підрахунками майстра, собівартість "Горині" приблизно дорівнювала вартості нової машини у той час – 5-6 тисяч рублів. У 1983 році, коли автомобіль був готовий виїхати на трасу, виникла проблема з його реєстрацією. У ДАІ пояснили, що потрібен розрахунок силового каркасу, завірений на кафедрі автомобілів в одному з інститутів, квитанції про підтвердження "заводського походження" агрегатів, випробування у клубі автомотолюбителів. Виконавши всі ці умови, Цимбровський поїхав у ДАІ.

Тодішній начальник автоінспекції Тарасов проїхався на авто. Він був у великому захопленні – і, зрештою, Ярослав Васильович отримав державні номери на авто.

"Ми об’їздили з дружиною на "Горині" пів-Європи", – каже винахідник. – "Жодного разу вона мене не підвела".

Машина розганялася до 140 км на годину. А назвав так її Ярослав Васильович на честь річки, яка протікає через його рідне село Бодаки, що на Збаражчині. Нині автомобіль на заслуженому відпочинку – стоїть у гаражі. А Ярослав Цимбровський виношує ідею створення саморобного електромобіля".

Нагадуємо, що на Тернопільщині місцевими умільцями нещодавно було створено ще один потужний диво-автомобіль.

Сорок років тому тернополянин зібрав автомобіль, який і сьогодні вразив би автосалони Європи (ФОТО), фото-1
Автосалони Європи автомобіль тернополянин
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі