
14:30, 30 січня 2013 р.
У селі Тернопільщини чоловік заснував справжню партизанську криївку (відео)
Підпільні матеріали у приватній колекції зібрав очевидець національно-визвольної боротьби з Тернопільщини.
У збірці 82-річного Євгена Заплітного із села Глібів – понад тисячу експонатів, які демонструють боротьбу за волю на території Гримайлівського «куща». Чоловік охоче їх показує і розповідає про героїчне минуле свого прадіда. Однак, довести до ладу скарбницю самотужки дідусеві важко.
Усі родичі Євгена Заплітного у 40-х роках пішли в підпілля. Криївки, секретні документи, прізвиська учасників проводу відтоді міцно засіли в пам’яті молодого хлопця. Після проголошення України незалежною пан Євген активно збирав дані про тих упівців, які жили у його окрузі.
«У 1998 році я написав книгу «Глібів: коротка історія села», потім 2004-го – «Історія Крут села Глібова». І одночасно почав збирати матеріали про національно-визвольну боротьбу», – розповів засновник музею Євген Заплітний.
Під музей у районі виділили колишній будинок «Просвіти». В одній кімнаті – фотографії, списки, література, одяг та особисті речі місцевих героїв. Тематика іншого приміщення – Народна війна. А в підвалі обладнана партизанська криївка «Бункер» зі старовинною зброєю, друкарською машинкою, посудом і котлом. Як і справжня криївка, «бункер» має два виходи.
Нині цей музей ще потребує значних капіталовкладень. Тож пан Євген у постійних пошуках меценатів. Наразі ж єдиним джерелом фінансування, на яке гарантовано може розраховувати, є власна пенсія.
«Я себе не рахую. Бо я давав, і давав. Ні, не всю пенсію, бо залишав ще на ліки. Але про себе не буду говорити, я себе посвятив, я мушу це довести», – запевнив ZIK Євген Заплітний.
Офіційно музей належить громаді села Глібів і перебуває на балансі сільської ради. Аби держава виділяла на нього кошти, фонди мають увійти до державного реєстру. А для цього потрібно зібрати та задокументувати дві тисячі експонатів. А є лише тисяча.
«У цьому музеї потрібно зробити опалення, ввести робочі одиниці, щоб були робочі місця. З району грошей наразі не виділялося і немає», – зазначила сільський голова с. Глібів Густинського району Надія Задоріжна.
Мешканці села Глібів тішаться, що їхні діти мають доступ до матеріалів про своїх прадідів. Проте взимку в холодному приміщенні відвідувачів мало. Та Євгена Заплітного хвилюють не лише кошти на завершення робіт, а й те, кому має передати справу свого життя.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:52, 14 липня
20:13, 6 липня
11:29, 16 липня
78
21:12, 14 липня
25
live comments feed...
Коментарі