• Головна
  • "Задуха виникає миттєво": лікар розповів про підступність коронавірусу (ФОТО)
12:10, 20 липня 2020 р.

"Задуха виникає миттєво": лікар розповів про підступність коронавірусу (ФОТО)

Коронавірусна інфекція небезпечна тим, що її розвиток важко передбачити. Хворому на COVID-19 може стати гірше миттєво.

Про це розповів лікар-терапевт Ярослав Глагола, який вже три місяці працює у “ковідному” відділенні Ужгородської центральної міської клінічної лікарні, в інтерв'ю novynarnia.com.

"Цей коронавірус - і надзвичайно заразний, і підступний. Над хворими буквально трусимося. Бо заходиш в палату - все добре. Ні важкості, ні задишки. Пацієнт нормально з тобою розмовляє, жартує. А за годину - різке погіршення стану у вигляді задухи. І воно прогресує", - каже лікар.
– У статистиці пишуть про “ковідну” пневмонію. По своїй морфології, клінічній картині ті зміни, які відбуваються, не мають нічого спільного із запаленням легень.

Я 30 років в медицині. Бачив багато і бактеріальних, і вірусних пневмоній. Тут зовсім інша специфіка, якої я раніше не зустрічав.
Як правило, пневмонія вражає якусь частину легені — наприклад, нижні долі. Потім поширюється, ураження піднімається вгору, страждають нові тканини. А тут говоримо про полісегментарну пневмонію. Швидше, йдеться про пневмоніт. Він вражає у першу чергу альвеоли, точніше, їхні судини.

Уявіть собі гроно винограду. От як у виноградинках, у стінках альвеол відбувається газообмін, насичення крові. При “ковідній” пневмонії вражаються саме ці судинки, вони руйнуються. Кров виливається в альвеоли.
А що таке ШВЛ? Це апарат примусового дихання, коли людина самостійно не може зробити вдих-видих. Фактично, це просто насос, який качає повітря замість неї.

Таким чином, маємо пошкоджені альвеоли, в які під тиском закачується повітря чи кисень. Звичайно, ніякого газообміну від цього не буде. Альвеоли, по суті, замуровані. А ті з них, які ще здорові, механічно роздувають: у підсумку вони втрачають свою еластичність і, зрештою, руйнуються. Тому апарат ШВЛ у деяких є недоцільним.

«Оскільки таким “карантином” нічого досягнути не можна, єдиний вихід — раннє виявлення коронавірусної інфекції, активніше ПЛР-тестування», - зазначає пан Ярослав.
Що ми маємо зараз? Пацієнт потрапляє у “ковідне” відділення. Лікар збирає дані про людей, які з ним контактували, і передає в санепідемстанцію. Її ліквідували, але залишилися пункти. І потім цим людям проводять ПЛР. Тобто маємо дуже обмежене коло, охоплене ПЛР-тестуванням.

Оскільки такий “карантин”, як ми маємо, нічого не дає, потрібно виявляти хворих.

Варто активізувати сімейну медицину як першу ланку, яка може помітити хворобу. Раніше дільнична служба так діяла. Їхня основна задача — виявляти хворих. Знати їх, контролювати, що в них відбувається, щоб не доводити до важкого стану.
На мій погляд, важливо контролювати людей, які мають санітарні книжки — працівників торгівлі, закладів харчування. Їм у першу чергу треба провести ПЛР-тестування, бо вони найбільше контактують з населенням.

Активне виявлення дасть можливість не госпіталізувати більшість заражених. Адже інфекцію буде виявлено на ранній стадії, коли хворого можна лікувати вдома під наглядом сімейного лікаря або тримати в самоізоляції. І лише якщо стан погіршуватиметься, лікар направлятиме пацієнта в стаціонар.

Зараз головний виклик, який стоїть перед усімсвітом — створення вакцини. Це єдине, що врятувало світ від епідемій. Але швидко цього не не станеться. Піде півтора-два роки.

Але треба розуміти, що ця епідемія закінчиться, люди одужають, та COVID-19 уже є, він залишиться з людством і надалі. І все може повторитися. Тому дуже важливо, щоб вакцина була.
Нагадаємо, що Ярослав Глагола – лікар, син якого наприкінці червня, оприлюднив у фейсбуці фото батька в “робочому костюмі” й супроводив його емоційним текстом:
«Це мій тато Ярослав. Він уже кілька місяців працює у ковідному відділенні в повному обмундируванні: костюм, респіратор, щиток, рукавиці. Можете уявити, як лікарю працювати понад 12 годин (часто аж 24 години) у цьому одязі, а ще й в літню спеку. А ви і далі кажіть про вишки 5G і про те, що коронавірусу не існує. Ідіоти».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#коронавірус #пандемія #вакцина #випробування #клінічні_ознаки
Останні новини
Оголошення
live comments feed...