"Не знаю навіть повторних діагнозів": епідеміолог про сенсаційну заяву про "втретє хворого" ковідом на Тернопільщині

"Не знаю навіть повторних діагнозів": епідеміолог про сенсаційну заяву про "втретє хворого" ковідом на Тернопільщині, Дмитро Бондаренко

Про цей «серійний рецидив» коронавірусної інфекції заявив 29 липня начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук.

«В області зареєстровано декілька повторних випадків захворювання на COVID-19. Є хворий, який захворів уже втретє. Ми повинні розуміти, що навіть перехворівши коронавірусною інфекцією, не можна убезпечитися від повторного захворювання», — цитують Богайчука на сайті Тернопільської ОДА, пише Громадське.
Цією заявою він спантеличив інфекціоністів та епідеміологів та й, зрештою, тих, хто вже перехворів і був певний, що тепер має імунітет.
Чи справді можна тричі поспіль захворіти на COVID-19? І якщо набутий імунітет не врятував від повторного зараження, то й вакцина, яку зараз розробляють, може не допомогти?
Що мав на увазі чиновник
«У мене вже купа дзвінків з цього приводу!», — каже Богайчук на прохання hromadske розповісти про унікальну ситуацію на Тернопільщині.
За його словами, станом на 30 липня підлеглі йому доповіли про шість випадків, коли після негативних ПЛР-тестів у людей, що вже перехворіли, аналіз згодом знову показав позитивний результат.
«Але тут по-різному всі трактують. Чи це людина вдруге або втретє захворіла, чи це продовжує виділятися вірус ще з першого зараження.
Епідеміологи кажуть, що це неможливо (повторно захворіти — ред.). І що це просто погано взяті зразки на ПЛР, які показали негативний результат. Тим паче, є такі періоди, коли вірус може не виділятися (хоча він в організмі ще є — ред.)», — каже Богайчук.
Проте чиновник не виключає, що захворіти повторно таки можливо. Мовляв, йдеться про випадки, коли людина пролікувалася в стаціонарі, потім двічі ПЛР-тест показав негативний результат, а згодом з’явилися симптоми пневмонії, яка виявилась коронавірусною.
«Я спілкуюся з нашими інфекціоністами. І є така версія, що вони повторно заразились уже іншим штамом. Але ми не визначаємо штами, це наразі не в нашій компетенції», — додав Богайчук.
Що кажуть епідеміологи
Лікар-епідеміолог із Тернопільського обласного лабораторного центру Володимир Паничев заперечує версію про можливі нові штами вірусу. Адже наука це питання ще не дослідила.
«Якби COVID-19 поводився як вірус грипу, де постійно змінюється антигенна структура, і кожного сезону ми маємо інший грип і іншу вакцину, тоді фахівці всього світу зараз не заявляли б, що COVID-19 може зупинити колективний імунітет або вакцинація. Тобто якщо зараз розробляється вакцина, то є розуміння, що цей вірус є генетично стабільним», — коментує Паничев.
Епідеміолог стверджує, що насправді ніяких повторних випадків захворювання не фіксували.
«Це різні речі — повторний позитивний результат тестування і повторне захворювання. Я не знаю таких випадків, щоб людині ставили повторні діагнози ні в Тернопільській області, ні десь інде. У державній статистиці такого немає», — каже Паничев.
А от випадки, коли в людини, яка раніше перехворіла на COVID-19, після негативного результату ПЛР за якийсь час він знову позитивний, за словами епідеміолога, бували не лише в Тернопільській області.
І, як наголошує Паничев, це точно питання не до якості тест-систем.
«Чому може показати негативний результат? ПЛР-тест виявляє вірус, а не антитіла. Тому за умови високого титру антитіл, білкових утворень, які борються з вірусом, результат може бути негативним.
Тому в певних ситуаціях необхідно повторне тестування. Зокрема, коли йдеться про виписку хворих, якщо клінічна картина чи імунологічні дослідження не збігаються з результатом ПЛР-тестів», — додає епідеміолог.

коронавірус рецидив
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі