Тернополянин створив паперовий макет унікального храму Тернополя, який хочуть відновити

Паперових справ майстер Володимир Кріса створив макет парафіяльного костелу, який у довоєнні роки височів над обласним центром на місці нинішнього універмагу. У дзвіницю та купол талановитий хлопець вмонтував динаміки. Тож у костелі лунають дзвони, грає орган і навіть співає хор.

Парафіяльний костел на розі вулиць Руської і Міцкевича (сучасного бульвару Шевченка) був окрасою Тернополя з 1908 по 1954 роки.. Велична і витончена споруда вражала своєю красою та довершеністю. Струнка вежа-шпиль, здавалося, торкалася неба. У барвистих вітражах у сонячні дні всіма кольорами веселки виблискували промені сонця, а зсередини долинали чарівні звуки органа.

Споруджували цього красеня за проектом відомого львівського архітектора Тадеуша Тальовського. Під час Другої світової війни храм зазнав руйнувань, і згодом його визнали аварійним. У 1954 році в місті кілька місяців лунали вибухи – підривали парафіяльний костел, а на його місці побудували центральний універмаг, пише Наш день

Сьогодні фахівці вважають, що костел можна було відновити – потребували укріплення стіни та вежа. А не зробили цього тому, що собор стояв у самому центрі міста, на очах у більшовицьких можновладців, для котрих це була не святиня, а просто «культова споруда».

За словами Володимира, паперовий макет унікального костелу він вирішив створити, щоб нагадати тернополянам, яка чудова пам’ятка була у місті. Хлопець зібрав багато світлин, опрацьовував архівні дані, аби якнайточніше відтворити архітектуру та оздоблення святині.

– Паперове хобі в моєму житті з’явилося кілька років тому, – розповідає Володимир. – Починав із макетів локомотивів, згодом – різних будівель і святинь, які є окрасою європейських міст. Відтворити тернопільський костел я хотів давно. Складності цій роботі додавало те, що пам’ятка вже не існує: не можна прийти і виміряти товщину стін, подивитися, якого кольору були розписи та вітражі. На щастя, збереглися фотографії. А якось в інтернеті натрапив на креслення храму, скановані з польського журналу про «костьоли та кляштори воєводства Руського».

Після цього почалася кропітка робота, яка тривала з січня по червень. Володимир працює в інтернет-компанії, тож деталі для костелу доводилося виготовляти у вільний час. Після кількох місяців недоспаних ночей на світ з’явився справжній шедевр, аналогів якому немає.

– Макет складається з понад тисячі деталей, – каже Володимир. – Кожну я проектував та розмальовував сам за допомогою спеціальною комп’ютерної програми. З роздрукованих листків вирізав елементи майбутньої конструкції та склеював.

На перший погляд, усе не так уже й складно. Та насправді це – ювелірна робота! Потрібно багато терпіння й фантазії, аби звичайний аркуш перетворився на точну копію витонченої пам’ятки архітектури.

Паперовий храм менший за оригінал у сто разів. Висота вежі зруйнованого красеня сягала близько 69 метрів, у Володимира вона заввишки 69 сантиметрів. Символічно, що аркуші для своєї роботи хлопець купував у центральному універмазі, на місці якого колись був величний костел.

Витончений макет тепер доповнює паперове містечко Володимира, яке він створював впродовж кількох років. Свої маленькі шедеври він тримає на великому столі у себе вдома, в селі Великі Гаї, що неподалік Тернополя. Є тут і Ейфелева вежа, і Кельнський собор, і найкрасивіші замки Європи. Між спорудами «курсують» паперові поїзди, а вулиці прикрашають білборди з кумедними інтернет-персонажами. Усі вироби в найдрібніших деталях повторюють оригінали, щоправда, у кількадесят разів менші.

Володимир планує продовжувати відтворювати у мініатюрі рідний Тернопіль, адже переконаний, що його мешканцям є що показати іншим. Мріє, що колись зможе створити тематичний музей. Проте на це потрібно багато часу, а поєднувати улюблене хобі з роботою надзвичайно важко.

– А ще дуже хотілося б, аби зруйнований більшовиками храм відбудували. Це була перлина Тернополя. Дуже шкода, що сьогодні не лише гості, а й не всі мешканці міста знають про неї, – зауважує Володимир.

Разом з однодумцями він планує виставку в Тернополі, на яку запросять старожилів міста, які бачили храм на власні очі. А тим часом читачам «Нашого ДНЯ» пропонуємо подивитися світлини унікальних паперових експонатів, створених талановитим майстром.

kostel paperovi maket
kostel paperovi maket
Тернопіль макет храм майстер
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі