Тернополяни “проїдають” більше половини зарплати

Тільки тернополяни звикають до наявних тарифів, як їх знову підвищують. На часі чергове подорожчання тарифів на газ. Ціни на продукти безупинно зростають.

На що найбільше витрачають гроші тернополяни та чи можливо відкласти “на чорний день”, розібралася "RIA плюс". Витрати середньостатистичної сім'ї на харчування загалом, як свідчать дані Державної служби статистики, зараз складають біля 45%. А це, до речі, є показником благополуччя населення країни. При цьому, за прогнозами експертів, нас чекає чергове підвищення цін на молочні продукти та овочі, та, скоріше за все й на інші продукти. Тільки вартість хліба має зрости до 25%. Також очікуємо зростання вартості на алкоголь.

Вся зарплата на харчі

Тернополянин Володимир Вареник, сім'я якого складається із двох дітей та дружини, говорить, що практично вся зарплата дружини йде на харчування. - Я не кажу, що ми купуємо якісь забаганки чи делікатеси. Стараємося підтримувати більш-менш збалансоване харчування - приблизно два-три рази на тиждень їмо рибу, стільки ж м'яса, обов'язково вживаємо сир та інші кисломолочні продукти. Оскільки не маємо родичів в селі, то практично все доводиться купувати, - розповідає тернополянин. - Зараз дуже багато витрачаємо на фрукти та овочі - і так щоб поїсти, і закрутки потрібно зробити і заморозити. За найелементарнішими підрахунками, на харчування йде в місяць біля 4000-4500 грн, продовжує Володимир Вареник. Звісно, якби в нас не було дітей, то могли б від чогось і відмовитись. Проте на дітях ми економити не збираємося. - Свою зарплату я витрачаю на оплату комунальних послуг, на одяг і взуття - на це все йде біля 40-50% від моїх заробітків. І це при тому, що собі і дружині новий гардероб купуємо дуже рідко, переважно всі витрати на дітей - адже син в наш школяр, а донечка ходить в садочок - якраз такий вік, що дуже швидко із всього виростають, - розповідає тернополянин. - На всі інші потреби лишається біля 4000 грн, - а це і канцелярію купити, і хоча б якісь розваги забезпечити, і щось додому придбати - всілякі миючі засоби і інші побутові речі. А ще витрати на дні народження чи інші сімейні ювілеї…Тому заощадити не вдається.

Як розповідає пан Володимир, єдиним виходом із цієї ситуації він вбачає у додаткових заробітках закордоном, адже субсидій цьогоріч його сім'я не отримає, а з подорожчанням тарифів доведеться досить сильно “затянути” пояс.

Витрачають більше на шкідливі звички

Чим більше сім'я витрачає на продукти, тим біднішою є така держава і тим нижчий показник матеріального добробуту її населення, коментує тернопільський економічний експерт Віталій Теслюк. - За даними американських дослідників, Україна входить у ТОП-10 країн, населення яких має найвищі витрати на їжу. При цьому, якщо врахувати витрати українців на алкогольні вироби та сигарети, то Україна в “почесній” топ-п'ятірці.

До слова, мешканці Великобританії на харчування витрачають всього 8% сімейного бюджету, наші сусіди-поляки - 16,5%, китайці - 22,5%, - зазначає експерт. - Так, на першому місці у наших громадян - витрати на харчування, на другому - на комуналку, на третьому - на непродовольчі товари, такі як взуття, одяг, товари для дому тощо. При цьому статистика відрізняється у сільських та міських жителів - в перших, що закономірно, менші витрати на харчі та на одяг й взуття, проте вищі витрати на лікування та купівлю фармацевтичних виробів. Натомість, міські жителі більше, ніж сільські витрачають на алкоголь та паління.

На алкоголь більше, ніж на освіту

Загалом, середньомісячні доходи сім'ї на Тернопільщині складають біля 11151 грн, а витрати – 10121 грн. При цьому, згідно з даними Головного управління статистики у Тернопільській області, 45,3% - витрати на харчування, 33,8% - на непродовольчі товари, 10,8% - інші витрати, 10,1% - на оплату послуг, розповідаєтернопільський економіст Вікторія Смолінська.

- Якщо взяти грошовий еквівалент, то на харчування середньостатистична сім'я витрачає біля 4300грн в місяць. Основна стаття витрат – м'ясо та м'ясопродукти, хліб та хлібобулочні вироби, молочні продукти, риба, цукор та кондитерські вироби, наголошує експерт. - Тому чергове чи навіть сезонне підвищення цін на продукти суттєво вдарить по кишенях тернополян. Також багато тернополяни витрачають на комуналку - біля 13% від доходів, і це в літній період, а що буде зимою, важко спрогнозувати в зв'язку із постійним підняттям тарифів - лише газ має подорожчати на 23% за попередніми повідомленнями урядовців. На одяг і взуття витрачається близько 7,5%, на транспорт - біля 5%. Дуже смішні витрати на освіту та відпочинок - 1,1% та 1,5% відповідно. А це менше, ніж на алкоголь - 2,6%, говорить експерт. Тому дуже важливо не лише підвищувати "міні малку", а й стримати інфляцію, яка “проїдає" більшість доходів тернополян в зв'язку із безперервним ростом цін, підсумовує Вікторія Смолінська.