28 грудня весь світ відзнає День кіно. Ця дата пов’язана з Днем народження кінематографу. Адже саме 28 грудня 1895 року в кафе на паризькому Бульварі Капуцинів брати Огюст і Луї Люм’єр вперше презентували фільм «Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота» .
Глядачі настільки повірили в реальність того, що відбувається на екрані, що стали панікувати і втікати, боячись опинитися під колесами поїзда.
З часу виникнення кіно минуло 118 років. Тепер вимогливого глядача не здивуєш уже ніяким прибуттям поїзду на вокзал. Ну хіба, якщо це не зображення у восьмивимірному форматі.
Дещо втратились також і кращі традиції перегляду кінофільмів. Так, колись існувала традиція ходити в кінотеатри на прем’єри фільмів. Молоді люди запрошували свою дівчину в кіно, і це було справжньою подією. “Сходити з дівчиною в кіно — найкраще, що тільки можна зробити на побаченні”, – вважає Джордж Клуні
Зараз же все змінилось. Адже навіщо кудись йти, якщо за допомогою всезнаючого Інтернету можна подивитись піратську версію будь-якого фільму ще до його показу в кінотеатрах. Існує навіть жарт: “- Я тобі картинку з квітами скинув на стіну, подобаються. – Ти мені ще фільм скинь, і скажи, що в кіно запросив.”
- Я в кінотеатри ходжу рідко, – зізнається тернопільська студентка Валерія Цьомик, – мені не те, щоб не цікаво, просто іноді на таке просто бракує коштів. Студентської стипендії вистачає не на все, от тому від чогось доводиться відмовлятись. Тим більше, що квиток в якийсь сучасний кінотеатр, а не “совдепівський” коштує доволі таки дорого. А найчастіше, так, я як і всі студенти дивлюсь кіно на ноутбуці.
Зараз все більшою популярністю користуються фільми 3D, 5D, і навіть 8D. За допомогою 3D технологій зображення виходить зі звичної площини і розгортається прямо перед глядачем за допомогою спеціальних 3D-окулярів і проекторів. Глядачі настільки поринають у фільм, що стають безпосередніми учасниками подій. Але і тут є недоліки, офтальмологи попереджають, що перегляд, особливо тривалий, 3D кіна, може справити негативний вплив на гостроту зору певних груп глядачів: короткозорих, а також на дітей до 12 років і глядачів старших 40 років.
- Я люблю кіно в 3D, адже це надає ефект присутності. І виходячи з кінозалу, ти заряджаєшся великою кількістю позитивних вражень, – розповідає тернополянин Роман Хамуляк, – в звичайний кінотеатр я не ходжу, адже з таким самим успіхом можна дивитись фільми вдома.
Кіно має викликати в тебе бажання думати. Але сьогодні більшість фільмів викликають у тебе бажання їсти, – сказала американська актриса і продюсер Робін Райт, яка прославилася головною роллю у фільмі “Форест Гампл”.
І справді зараз тернополяни скаржаться, що рідко ходять в кіно саме через відсутність якісних фільмів. Адже публіці здебільшого пропагують розважальні фільми зі спецефектами для широкого показу. Серед тернополян же є гурмани, які люблять кіно якісне, пише Тернопільська липа.
- От я заявляю, що принципово не ходжу в кінотеатри тільки через те, що я люблю фільми з глибоким смислом. Вони, можливо є незрозумілі для пересічної людини, але їх глибина вражає, – розповідає тернополянин Василь Івчак, – зараз мені подобаються фільми напрямку артхауз.
Арт-хауз-фільми зазвичай знімаються невеликими кіностудіями із невеликим бюджетом. Вони також як правило відрізняються від фільмів великих кіностудій (таких, як, наприклад, Paramount Pictures або Walt Disney Pictures) сюжетом, часто серйознішим та інтелектуальним, розповідають більш творчі та незвичайні історії. Ці фільми вважаються некомерційними та створені напротивагу масовій культурі Голівуду.
Зараз, на жаль, українські кінотеатри мало показують фільми саме українського виробництва. Одні вважають, що їх нема, натомість інші стверджують, що є, адже ще нещодавно у Тернополі відбулась презентація фільму українського “Іван Сила”. Дуже жаль, що цей випадок став радше вийнятком, ніж правилом. Проте дуже хочеться вірити в слова геніального Івана Миколайчука, який сказав: «Чи потрібно якось спеціально турбуватися про те, щоб рятувати традиційну культуру? Мені здається, що ні. Рятувати треба душу народу, душу своєї нації. Всі найбільші цінності – в серці народному. Якщо збережемо духовне здоров’я, то не загубиться і його традиційна культура».