Імена тернопільських вулиць: вулиця Володимира Лучаковського

Років 12 тому моя знайома, оселившись в новозбудованому будинку по вул. Лучаківського, ретельно і марно розпитувала сусідів і друзів, хто ж такий Лучаківський. Часи міняються.

Про Володимира Лучаковського (правильно - Лучаковський) чув, мабуть, кожен тернополянин. Ми знаємо, що це була непересічна постать в історії нашого міста, доктор Володимир Лучаковський – перший українець бурмістр королівського міста Тарнополя, відомий громадський діяч, видатна особистість.

Однак щось більше,  соромно зізнатися, сказати – годі. А виявляється, навіть та мізерна інформація, якою ми послуговувалися досі, - часто неповна і не зовсім коректна.

У першій спробі наукового висвітлення життєвого шляху та місця в історії Володимира Лучаковського – статті кандидата історичних наук Володимира Окаринського - проставлено перші крапки над «і».

Почнемо з імені: уже звичний нам Лучаківський чи Лучаковський?

Лучаковський. Всі документи, що стосуються цієї видатної людини засвідчують саме таку форму. А от у місцевій краєзнавчій літературі з року в рік, зазначає В. Окаринський, культивується спотворена форма імені першого бурмістра-українця.

Посада доктора Лучаковського у міському управлінні упродовж 1896-1903 рр.: бургомістр, мер, бурмістр?

Бурмістр. Саме так називалася ця посада як руською (українською) так і польською мовами  у ХІХ - першій половині ХХ ст.

В. Лучаківський співав разом із Соломією Крушельницькою?

Ні, такий вигаданий факт зустрічається у літературі, але насправді у 1887 році, під час концерту музичної школи «Приятелів музики» видатній співачці було 14 років, видатному громадському діячеві – 48. Провідну партію із Соломією Крушельницькою виконував Ст.Лучаківський.

Де знаходиться вулиця В. Лучаковського?

Сьогодні меморіальну дошку на честь В. «Лучаківського» встановлено відповідній вулиці на масиві «Дружба». Однак вулиця Володимира Лучаковського існувала в Тернополі у австрійський та польський періоди – тепер вона носить ім’я М. Коцюбинського.

Невідомий В. Лучаківський

Перший український бурмістр - автор гуморесок, поезій, оповідань, журналістських нарисів; саме за Володимира Лучаковського у місті з’явився телефонний зв'язок, електичні лінії та каналізація.

Тернопілля має знати своїх героїв!

Дізнатися більше про цю неординарну і визначну постать можна у статті В. Окаринський. Доктор Володимир Лучаковський («Лучаківський») (1838-1903) – громадський діяч, перший українець-бурмістр королівського міста Тарнополя (Тернополя): постать в контексті доби // Україна – Європа – Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини / Гол. ред. Л. М. Алексієвець. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2010. – Вип. 5 У 2 ч.: Україна-Європа-Світ: історико-політичні та гуманітарні аспекти розвитку / Міжнародний збірник наукових працю. – Ч. 1. – с. 172-185.

Імена тернопільських вулиць: вулиця Володимира Лучаковського, фото-1
Імена тернопільських вулиць: вулиця Володимира Лучаковського, фото-2
Імена тернопільських вулиць: вулиця Володимира Лучаковського, фото-3
Імена тернопільських вулиць: вулиця Володимира Лучаковського, фото-4
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі